Смогът е един от най-сериозните проблеми на Китай. Страната често достига до нива на въздушно замърсяване, които никога не са били наблюдавани в Европа и САЩ.
Наскоро училища и бизнеси в Харбин бяха затворени за няколко дни, тъй като концентрацията на смога достигна 30 пъти по-високо ниво от максимума, изчислен от Световната здравна организация, а видимостта е била малко под 20 м. Холандският дизайнер Даан Роосегарде иска да се справи с проблема по нестандартен начин. Заедно с ENS Европа той работи по своеобразни прахосмукачки за смог.
Те се монтират на няколко сантиметра от земята на публични места като паркове и натоварена улици и разчитат на слаб статичен заряд, който придават към праховите частици. Малко по-късно те се отправят към повърхността, където се събират като стандартни отпадъци.
Резултатът е значително по-чист въздух само след няколко часа. Редица експерти смятат, че идеята няма да проработи, тъй като има нужда от сериозен мащаб, за да успее. Разбира се, най-доброто решение за смога е намаляването на употребата на въглища, но бързоразвиващата се и не особено природосъобразна икономика на Китай все още не е готова за това.
А знаете ли до каква височина могат да растат небостъргачите?