Да, отдалеч виждаме тълпата фенове на Netflix и Amazon Prime, която, въоръжена с вили и факли, идва да подпали редакцията. Спокойно – не казваме, че това, което предлагат те, е лошо – напротив.
Конкуренцията е хубаво нещо. Конкретно за средностатистическия потребител в България обаче HBO Go предлага не само огромна библиотека от висококачествено съдържание, но и редица екстри, които, уви, остро липсват на алтернативните стрийминг услуги.
Не сте съвсем убедени? Ок, да започнем да отмятаме…
Добре, добре, това беше удар под кръста. Независимо от това мегапродукцията на HBO все още е безспорен шампион по отношение на размах, популярност и епика, без аналог в историята както на стрийминга, така и на телевизията изобщо. Естествено, от дебюта на сериала през пролетта на 2011 до сега практически няма конкурентна мрежа, която да не се е пробвала да детронира Троновете (pun intended), но за момента без успех.
Game of Thrones си остава безспорен шампион, културен феномен с внушителни пропорции и огромно влияние върху цялата развлекателна индустрия днес и завинаги.
И няма как да пропуснем немаловажния факт, че в HBO Go можете да гледате Троновете с перфектни субтитри на чист български език – нещо, с което не може да се похвали нито един от претендентите на конкуренцията, дори продукции „тежка категория“ като The Witcher на Netflix или Carnival Row на Amazon Prime.
Всъщност, докато сме на темата – да завъртим ножа в раната, – практически цялото съдържание в HBO Go e субтитрирано, а една немалка част от него и дублирано на български. Това е от особено значение за невръстните зрители, които могат да гледат много популярни детски сериали и филми на родния си език. Огромна червена точка в полза на услугата.
Днес малко хора, дори сред най-запалените фенове на Game of Thrones, знаят, че без тази вече леко позабравена (напълно незаслужено) продукция от 2006 реализацията на проект като Троновете едва ли би бил възможен. За времето си „Рим“ е нещо уникално, дори революционно – тв продукция с впечатляващ „кино“ бюджет от над 100 милиона долара, мащабни битки, разточителни декори и маниакално внимание към най-дребните исторически детайли. Бруно Хелър – един от създателите на сериала, твърди в интервю за Entertainment Weekly, че без уроците от Rome, Game of Thrones едва ли би бил възможен – поне не и във вида, в който го познаваме днес.
Да не споменаваме и факта, че когато Rome дебютира през 2006 г., ключови (днес) HBO конкуренти като Netflix и Amazon Prime едва прохождаха.
Всъщност първата оригинална ексклузив продукция на Netflix – House of Cards, се появява цели седем години по-късно. Дотогава HBO вече имат впечатляваща колекция от хитови продукции като The Sporanos (1999), The Wire (2002), Deadwood (2004), The Newsroom (2012) и много други. Ако случайно сте пропуснали някой от тях, съветът ни е да поправите незабавно тази грешка – всички те са достъпни в HBO Go. Говорим за задължителни, златни класики все пак!
Епика! Не знаем как по друг начин да опишем една от най-популярните сай-фай драми, създавани някога не само от НВО, а изобщо. При все че е бегло базирана на едноименния филм, създаден и режисиран от Майкъл Крайтън през 70-те години на миналия век, продукцията на HBO стои здраво стъпила на собствените си, меко казано, оригинални и впечатляващо креативни „крака“.
Присъствието на холивудски таланти от най-тежка категория, като Ед Харис, Антъни Хопкинс, Джефри Райт и Танди Нютън също помага. Доста!
Смразяваща, но ужасяващо точна картина на признатата за най-тежка авария на атомно съоръжение в човешката история. Сериалът категорично не е за хора със слаби нерви, но е важно напомняне за факта, че инцидентът, предизвикал трагедията, е бил просто нещастие. В истински ад и престъпление срещу човечеството обаче са го превърнали комбинацията от некомпетентност, страх и глупост на съветската комунистическа номенклатура.
Задължителен сериал, особено за по-младото поколение, за което името „Чернобил“ е просто историческа забележка под линия.
Макар че не успява да достигне феноменалната популярност на смазващия Lost, новата продукция на култовия Деймън Линделоф залага (поне отчасти) на същата драматична комбинация от мрачна мистерия и смазваща атмосфера.
Ако след като изгледате трите налични сезона, сте жадни за още от уникалното творчество със запазената марка на Линделоф, можете да опитате един от най-новите НВО хитове – Watchmen. Той е базиран на същата DC Comics поредица, както и едноименният филм на Зак Снайдър, но предлага доста по-различна (и модерна) интерпретация, отколкото кинопродукцията от 2009.
Предвид, меко казано, пикантните теми, които разисква сериалът, подобна продукция едва ли би била възможна (особено днес), ако не се излъчваше по HBO Go. Продължението – The New Pope, което дебютира през януари тази година, е дори още по-шантаво, а комбинацията от талантите на легендарния Джон Малкович и култовия Джъд Лоу е просто незабравима.
Номиниран общо за 57 награди „Еми“ (и спечелил 20 от тях), този сериал проследява годините на разцвета на италианската мафия Коза Ностра. Макар да не е действителен, героят на Стийв Бушеми – Енок „Нъки“ Томпсън, всъщност е базиран на реално съществуваща личност – Енок Луис „Нъки“ Джонсън, – кръстникът на мафията в Атлантик Сити по време на Сухия режим.
Освен него в сериала ще видите и много от най-емблематичните мафиоти на епохата – Ал Капоне, Лъки Лучано, Арнолд Ротстийн.
Общо 5 сезона и – повярвайте ни – без нито един слаб епизод.
Едва ли точно тази продукция има нужда от допълнително представяне – един от абсолютните мегахитове на 90-те, за който се твърди, че е еднакво популярен както сред женската аудитория, така и сред представителите на силния пол. Малко са сериалите от жанра, които могат да се похвалят с подобно постижение.
Апотеоз на тежките сериозни криминални драми, този сериал е белязан от уникалния авторски стил на Ник Пицолато и смазващата визия на Кари Фукунага. Актьорската игра пък е, меко казано, запомняща се – като започнем от бруталния тандем Уди Харелсън и Матю Макконъхи в Сезон 1, през Колин Фаръл и Рейчъл Адамс в Сезон 2 до Маршахала Али, Кармен Елизабет Ейого и Стивън Дорф в Сезон 3.
Да, всеки сезон разказва своя собствена, завършена история, което прави подхода на Пицолато още по-интересен, оригинален и свеж.
Три от най-новите попълнения в огромния каталог на HBO Go. The Outsider е фантастична екранизация по едноименния роман на Стивън Кинг, His Dark Materials пък е базирана на мегапопулярната трилогия на Филип Пулман, а Avenue 5 ще ви изненада с новото научнофантастично амплоа на вечно намръщения доктор Хаус (Хю Лори).
Това е само скромна част от огромния HBO Go каталог, който понастоящем включва 200 сериала, 800 филма и огромно количество от развлекателно съдържание, подходящо за деца. Да не пропускаме и факта, че HBO Go е единствената стрийминг услуга на родния пазар, която предлага и множество български продукции – неща като „Възвишение“, „Каръци“, „Маймуна“, „Дзифт“, Love.net и много други.
Последен аргумент (и то важен) - HBO Go e най-ценово достъпният стрийминг с цена от 3.99 евро месечно и опция за регистрация на до 5 различни устройства към всеки акаунт, в това число таблети, настолни и преносими компютри, смарфони и умни телевизори.
Изпреварваме „дежурния“ въпрос: „Е няма ли недостатъци тази услуга?“.
Да, всъщност има – съдържанието в HBO Go e достъпно само в HD и Full HD формат, докато алтернативи като Netflix, Amazon Prime и Apple TV предлагат доста продукции в 4К/HDR.
Да не забравяме обаче, че за да е насладите на подобно висококачествено съдържание в така да се каже, „пълната му прелест“, ще ви е необходим и (скъп) телевизор от висок клас, плюс доста бърза интернет връзка. В противен случай едва ли ще забележите сериозна разлика с HD/Full HD стрийминга.
Разбира се, окончателният избор зависи изцяло от вас, но според нас редицата несъмнени плюсове като перфектна локализация, достъпна цена и огромна библиотека от качествено съдържание безспорно определят HBO Go като най-подходящата стрийминг услуга за масовия български потребител в момента – особено за хората, които не могат или не желаят да плащат повече от един абонамент.