Със съдействието на приятелите ни от Lenovo успях да посетя тазгодишното издание на DigitalK. Това е ежегодна технологична конференция, продължаваща два дни, организирана от „Капитал“. В този материал ще споделя накратко най-интересното от двата дни на едно от най-големите технологични събития, провеждащи се в България.

 

Акценти от първи ден

Главният изпълнителен директор на Viber, Джамил Агоуа, даде начало на конференцията с реч за промените в комуникационните канали. Според него те вече започват да се превръщат и в канали за други дейности, от забавление до разплащания. Точно плащанията ще са в основата на развитието на Viber през следващите години.

Александър Кучар, директор на отдел „Технологии и бъдещи услуги“ на A1 Telekom Austria Group, говори за развитието на 5G в някои краища на света и как то отваря нови врати към най-иновативните бизнеси и компании.

Стартъп екосистемите бяха една от основните опорни точки на DigitalK 2021 и за тях говори Уилем Йонкър, главен изпълнителен директор на EIT Digital.

Йорам Уингард, главен изпълнителен директор на Dealroom, смята, че шансът новите компании да фалират в първите пет години от създаването си върви нагоре и в момента е около 35%.

 

Акценти от втори ден

Едни от основните акценти по време на втория ден бяха дигитализацията и трансформацията на бизнесите през последната година. За тях говори Теодор Панайотов, основател и мениджър на CourseDot.

Най-важният урок, който е научил през последната година Владимир Василев, мениджър на отдел Бизнес развитие на Pollenity, e, че както компаниите, така и потребителите трябва да са гъвкави.

Питър Лакатос, разказа в интервю историята зад Entremo - стартъп за медицинско оборудване, създаден по време на пандемията.

Бет Блауер, изпълнителен директор и основател на Центровете за гражданско въздействие в Университета „Джон Хопкинс“, разказа как ускорената дигитализация може да подпомогне имплементацията на нови технологии в градоустройството, за да направи градовете „по-умни“.

 

Най-интересното от събитието

След хиляди часове, прекарани в проектиране, проучване и изготвяне на прототипи, се реализира проектът LUNARK - симулирано местообитание за изследване на Луната с цел един ден да може да се поддържа живот там. Изолирани и затворени в едни от най-суровите климатични условия на Земята с -30°C, ураганни ветрове и гладни полярни мечки, екипът на Lunark се впуска в най-екстремния си проект до момента.

Мозъкът на капсулата в компактен размер с голяма мощ, трайност и надеждност - става дума за ThinkCentre M90n Nano IoT. Той събира и обработва данни от 76 сензора и предоставя информация за очакваната поддръжка въз основа на тях. Компютърът измерва биометрични данни, влажност, температура и т.н., като всички те се съхраняват, за да бъдат използвани в 20 научни изследвания.

Температурата на местообитанието е -30°C, влажността - приблизително 80%, а скоростта на вятъра - до 60 км/ч. Основният източник на енергия е от слънчевите панели, а през месеците септември, октомври и ноември има общо по-малко от 200 часа слънце. Най-близкото истинско селище е Туле, което се намира на 75 км от Мориусак, дестинацията на мисията.

Два лаптопа Lenovo ThinkPad P53 функционират като основен инструмент за работа и източник на забавление. Те са избрани поради тяхната надеждност, издръжливост и мощност, тъй като предназначението им е за използване при екстремни условия и обработка на големи, графично взискателни CAD файлове.

Вижте още: A1 стартира първата услуга в страната за фиксиран интернет през 5G мрежа – Net Box Unlimited