Преди няколко дни осъзнах, че използвам Apple Watch от два месеца. Пропуснах момента за интересно ревю, което би изглеждало доста странно толкова късно след анонса. Вместо това реших да споделя опита си с първия умен часовник на Apple два месеца след като за първи път го сложих на ръката си. Особеностите на умните часовници като продуктова категория не позволяват да оценим позитивите и негативите им коректно за кратък период от време, какво остава да ги демонстрираме в кратко видео или на приятел дори на живо.


Как се сдобих с Apple Watch

Няма как да не започна с факта, че бях скептичен след анонса на Apple Watch. Всъщност след не особено приятен опит с няколко ранни умни часовника (нито един с Android Wear) и един фитнес тракър, бях настроен негативно към цялата продуктова категория. Накратко: нямах планове да си купувам Apple Watch или друг умен часовник през 2015 г. Бях склонен да изчакам за следващото поколение устройства и да инвестирам в класически часовник на средна цена, който да задоволи най-вече естетическата празнина на китката ми.

Изненадващо приятелката ми обаче ми подари Apple Watch след кратко пътуване до Сан Франциско. Разбира се, зарадвах се на подаръка и не бих го отказал, но в първите няколко дни бях доста скептичен. Постепенно обаче мнението ми за цялата продуктова категория започна да се променя. Следват някои от заключенията, до които достигнах през тези два месеца.


Умните часовници не са интересни продукти

Apple Watch, както и всички останали умни часовници, които съм използвал, не са интересни продукти. Само половин час след трескавото отваряне на опаковката буквално няма какво да задържи вниманието ви. Също като обикновен часовник, макар и в по-малка степен, умният не е създаден с идеята да се използва за продължителни периоди от време. Нито едно приложение не е поглъщащо, многослойно или подходящо за продължителна употреба. Именно затова няма начин да демонстрирате удобствата на часовника на когото и да е, докато той е на вашата китка. В тези сценарии той изглежда като глупава играчка, която трябва да зареждате почти толкова често, колкото смартфона си.


Използвам Apple Watch с една ръка

Противно на очакванията ми, докосвам сензорния дисплей изключително рядко, а дигиталната коронка — още по-рядко. Над 80% от интеракцииите ми с часовника включват най-обикновено поглеждане към дисплея, също като при обикновен часовник. Просто вдигам ръка, прочитам краткия текст от нотификацията (или каквото е на дисплея) и свалям ръка. Това е перфектният метод за използване на умен часовник. Дори най-кратките интеракции с другата ръка изглеждат странно, сякаш постоянно настройвам часовника си. Това вероятно ще се промени, но трябва да призная, че употреба над пет секунди веднага привлича погледи на публични места.

 

Статията продължава следващата страница.

Батерията е по-добра, отколкото очаквах

Свикнал съм да не мисля за живота на батерията на часовника си. С оглед на това дори обмислях да се сдобия с механичен модел, който се навива от движенията на тялото. Лесно е да си представите колко притеснен бях за живота на батерията на Apple Watch, особено след всички твърдения, че тя трябва да се зарежда всяка нощ. Бях приятно изненадан, когато разбрах, че в повечето случаи мога да използвам часовника за два дни, без да го зареждам. Изключение са дните, в които отчита дълги силови тренировки (над час). Постоянната работа на пулсомера е основен враг на живота на батерията.

Въпреки лекото разминаване между очакванията ми и реалния живот на батерията, тя продължава да бъде основният проблем а умните часовници. Относително често се случва да не постигна фитнес целите си в Activity приложението на Apple не защото мързелувам, а защото батерията е паднала по време на тренировка. За щастие шансът да останете без часовник е минимален, тъй като дори с напълно разредена батерия Apple Watch може да показва часа.


Приложенията не са много практични

Както вече споменах, основният метод за интеракция с Apple Watch са нотификациите. С удоволствие бих използвал версия на часовника, която няма екран с приложения, а включва само нотификации и glances. Информационната архитектура и различните парадигми за навигация на watchOS я правят твърде объркваща за повечето потребители. Някои приложения имат икона (основното приложение), glance (издърпващ се панел с част от функционалността, който може да се използва само върху циферблата) и complication (малък уиджет с информация, която може да вградите в циферблата). Добавяйки нотификациите, които всъщност ще използвате често, стигаме до сложна структура с твърде много повтаряща се функционалност.

По подразбиране iPhone-ът ви инсталира всички приложения, които имат watchOS версии, на часовника, но с времето изтрих по-голямата част от тях, тъй като са практически безполезни и затрудняват откриването на тези, които наистина използвам. Преди watchOS 2, Apple Watch не можеше да изпълнява нативни приложения и разчиташе на iPhone за огромна част от изчислителната мощ, което водеше до осезаемо забавяне. watchOS 2 решава този проблем и приложенията са относително бързи, но все още не са сравними с тези на телефона, което може да бъде досадно.

Очаквайте втора част, в която ще разгледам как се справя Apple Watch по време на спорт, комуникация, слушане на музика и други.