При работата на свободна практика (freelancing) и онлайн пазарите за дистанционен наем на работници, в технологичната индустрия, името на oDesk изплува доста често.

Основана през 2005г., компанията е реализирала повече от 1 милиард долара от фриилансърство. Според последните статистики, предоставени от oDesk, компанията има 4,5 милиона регистрирани фрийлансъри, които са изработили общо 35 милиона часа, както и 900 000 клиенти, които са осигурили 1.5 милиона работни места.

oDesk твърди, че тя доминира на онлайн пазара на фрийлансърство, с $360 000 000 щатски долара, спечелени от клиенти през 2012 г. Тази цифра е по-голяма от печалбата на петте най-близки конкурентни компании, комбинирани заедно - Elance, Freelancer, Guru, People Per Hour и 99Designs - достигащи едва $310 милиона щатски долара!

Вицепрезидентът на компанията, отговарящ за „Бизнес развитието и Международните отношения“, Мат Купър заявява пред NextWeb, че: "за нас, възможността не е за отнемане на пазарен дял от други играчи, а стремеж за разширяване на осведомеността за онлайн работата и наемането на тези виртуални глобални екипи като алтернатива на традиционния начин за набиране или изграждане на компании", каза той.

 

s


Опитвайки се да спечели повече клиенти и фрийлансъри към платформата, oDesk наскоро въведе нова услуга.

"В нашия бизнес виждаме нарастващо търсене от традиционните големи корпоративни купувачи, които търсят начини да управляват разпространението на работна сила", казва Купър. "В някои случаи те идват при нас и искат да им помогнем да изградят екип, който да наемат чрез oDesk, а в други случаи те вече са построили свои екипи и просто им трябват по-добри системи и инструменти за управление и разплащане с тези екипи.“

"Това е, както при частните работни места. Когато имате екипи от хиляди работещи на свободна практика, просто се нуждаете от по-добър начин да ги управлявате и да им плащате, а тогава ще ви трябват услугите на oDesk."

Кой има нужда от фрийлансъри?

 

Повечето от клиентите са стартиращи компании, малки предприятия, и самостоятелни предприемачи, които изграждат своя бизнес. Докато по-малките клиенти обикновено търсят да наемат един или двама фрийлансъри, то някои от големите компании работят в наистина голям мащаб. Мат Купър казва, че има фирми в oDesk, които наемат повече от хиляда фрийлансъра. Нещо повече, самият пазар е в голяма част, подхранван от независими сътрудници.

"В момента в oDesk имаме 120 щатни служители и близо 350 работещи на свободна практика", казва Купър. "В нашия екип за обслужване на клиенти имаме сто фрийлансъра, в екипа по безопасността имаме още сто, а в инженерния екип имаме близо 150. Всяка част от нашата организация има членове на екипа, които се намират по целия свят. От тези 350 фрийлансъри имаме между 40 и 50 представени държави!"

Говорейки за специализации на свободна практика, изисквани от клиентите в днешно време, изглежда, че вече не съществуват традиционни работни места за фрийлансърство. Ако се върнем към 2008 г. до 2009 г., по-голямата част от приходите за oDesk са от технически характер.

"Мисля, че 90 на сто от приходите ни идваха от четири категории професии, които са изцяло технически. Но през последните три години станахме свидетели на експлозия в не-техническа работа, всичко, от въвеждане на маркетингови данни за обслужване на клиенти, SEO (Search engine optimization), SEM (Search engine marketing), правна, финансова, и т.н... Ние сме достигнали точката, при която, ако една работа не може да бъде свършена пред компютър, то някой от oDesk може да я свърши."

Но управлението на някой онлайн е съвсем различно, отколкото да работата с него лице в лице. Управлението на онлайн глобален екип изисква различен набор от умения, различен набор от инструменти, и е необходимо различно ниво на дисциплина. Вие трябва да бъдете по-внимателни и по-организирани.

 

Имате лаптоп. А имате ли желание да станете фрийлансър?

 

s

 

oDesk са доста оптимистично настроени за бъдещето на работата от разстояние, а причината за това е новото "millennial" поколение. Това, което помага много на това поколение е, че това са хора, които са родени след появата на Интернет, и те не си спомнят за света преди електронната поща. Вижте онлайн запознанствата или социалните медии - възприятието ни за изграждане и поддържане на взаимоотношения онлайн се е променило драстично през последните 20 години.

 

С тенденцията към свободата на избор и гъвкавото управление на личното време, всички признаци сочат към още по-отдалечен професионален начин на живот, през следващите години. Така че, какво трябва да направите първо, ако решите да ставате фрийлансър? Преди всичко, уверете се, че има купувачи за уменията ви.

Най-търсените умения днес, определено са в мобилния сегмент.Едно нещо, което постоянно чувам е, че просто не могат да се наемат достатъчно мобилни разработчиците, достатъчно бързо. Ако имате познания за Android или IOS, ще има много възможности за вас.
В допълнение, най-търсените умения през изминалата година бяха уеб програмирането, уеб дизайна, въвеждането на данни, SEO, Desktop приложенията, графичния дизайн, уеб писането, блогингът, както и обслужването на клиенти.


Така че, огледай се, може би вие сте добри в някоя от тези специалности, а това може да ви помогне да намерите своята мечтана работа, седейки удобно в дома си или пътувайки свободно по-света! Интернет е навсякъде, а работните места са нашите преносими компютри, възползвайте се от привилегиите на новия век!