Преди десет години младите хора и тези в края на пубертета бяха сред най-бързите и най-ранни усвоители на новите социални мрежи - Friendster, MySpace и след това Facebook и Twitter, както и на много други продукти, които определят живота ни днес. Ето защо трябва да се вгледаме в днешното поколение, което психолозите често наричат Millennials (кликни върху снимката по-долу за уголемяване), или по-известно като поколението Y, за да се опитаме да предскажем как ще живеем и ще се свързваме след 10+ години, считано от днес.

 

За разлика от предишните, това поколение се разви по-коренно различен начин от всяко друго преди него (включително и аз). Неговите представители са израснали в един свят на постоянна мобилна свързаност. Те са умни, схватливи и супер свързани. И са толкова различни от предишните поколения, колкото са били и тези, израснали с първите телевизори, както и тези преди тях, които пък са израснали с първите коли или новооткритото електричество. Днешното поколение никога не е живяло в свят без интернет, мобилни устройства или социални мрежи.

a

Само през последното десетилетие много от основите на технологичния свят се промениха и като резултат днешното поколение притежава и носи значително повече мобилни телефони, отколкото настолни или преносими компютри. В едно скорошно проучване 65% процента от анкетираните тийнейджъри са отговорили, че биха предпочели да отидат до училище без кола, отколкото без мобилния си телефон.

 

Можем да наречем тази обществена група "сензорното поколение", или накратко GenT (Generation Touch). Това, което вълнуваше голяма част от моето поколение, когато бяхме на 13 - 16, бе да играем футбол, криеница и други забавни игри в квартала. Но за GenT днес свободата съществува под формата на интернет и на техните мобилни устройства. Те все по-малко използват физически контакти и живеят все по отчуждено от реалния свят.

 

Интерфейсите днес са коренно различни: термини като "клавишни комбинации", "Save" или дори "кликване" са демоде, а по-актуалните вече са "жестове", "споделяне" и "докосване". И тъй като хората днес са винаги свързани (с интернет и помежду си в компания), чувството за неприкосновеност на личния живот е все по-малко и по-малко, отколкото преди.

 

Това поколение има много високи очаквания. То очаква всичко да работи чрез допир и почти не взема мерки за сигурност при онлайн комуникация, а в същото време разбира сложната динамика на споделянето в интернет.

s

GenT изискват незабавен отговор, без значение къде се намират. Те се свързват с все повече и повече хора - и го правят по начин, който може да бъде труден за разбиране от предишните поколения. Неслучайно родителите на това поколение често използват изрази като „Стига си си играл с този телефон“, „Какво си се затворил сам тук, излез малко навън с приятели“ и други от сорта, без всъщност да разбират, че техните деца днес общуват с огромен брой хора, и то от целия свят, без задръжки и без притеснения.

А често, водейки разговор на живо с представител на GenT поколението, съществува реалната „опасност“ да преминете от фаза на водене на диалог във фаза водене на монолог (от ваша страна) просто защото навикът постоянно да проверяват, чатят, играят и т.н. на смартфоните си директно ви изключва от разговора и пренася отсрещната страна някъде „там“... в дебрите на интернет.

 

Продължава на следващата страница...

 

 

Докосването е изключително важно за GenT, защото то разбира и очаква жестове на ниво над това, което хората, които са израснали с мишка и клавиатура, очакват. Това става очевидно, когато всъщност разбереш, че най-популярните и пристрастяващи приложения, които това поколение употребява, са тези, използващи най-иновативните начини за взаимодействие.


 

 

s

 


 

Vine и Instagram изискват физически допир и задържане на пръст върху екрана за стартиране на видео заснемане, както и постоянна връзка с интернет, за да запаметите и споделите съдържанието. А при ChatHeads на Facebook докосвате физически лицето на човека отсреща, преди дори да сте започнали разговор с него. Като докосваме и взаимодействаме с нашите сензорни екрани, тези интуитивни чувства коренно променят връзката ни със софтуера.

Това на пръв прочит е излишно за споменаване, защото днес за всеки, който е в крак със сензорните технологии, това е ежедневие, но само преди едно десетилетие ситуацията бе коренно различна. Ако днес сте решили да създавате приложение за смартфон или таблет, е много важно да помислите за начина на взаимодействие с това приложение.

 

И въпреки че GenT съществува в свят, който е постоянно свързан, те често се чувстват самотни, което не е изненадваща новина за по-старото поколение. Поради това те започват да гравитират около продукти, които им помагат да създават истински лични взаимоотношения и им позволяват да водят "истински разговор". Социалните мрежи, с които те са израснали, правят споделянето с големи групи от хора изключително лесно, но именно затова те се чувстват като на състезание по популярност, в категория "социални услуги". Дори сегашните лидери като Facebook и Twitter ще трябва да работят много по усилено, за да останат релевантни в новите реалности.

 

И най-интересното е (или може би е просто нормално), че GenT поколението не усвоява повечето инструменти, използвани най-често от предишното поколение. Те почти не използват електронна поща или SMS съобщения.

Компаниите, които зависят най-много от потребителите си и които активно използват електронната поща или IM профили в основата на техните мрежи (Yahoo, AOL, Microsoft/Windows Live и дори Google/Gmail), вече са загубили „битката“ за ангажирането на това поколение. За да могат да останат релевантни и в следващите 10 години, считано от сега, те трябва да създадат нови продукти, които да уловят интереса на GenT - като се започне от нови форми на свързване с приятели и въвеждането на нови жестове като например Air контрола, холограмното управление и дори мисловното взаимодействие.


 

 

a

 


 

И така, как GenT да се върне назад? Как да намери лични реални разговори в шумния свят на социалните online споделяния? Коя технология ще позволи на GenT поколението да си взаимодейства с останалия свят, но и ще го отведе далеч от шумните социални мрежи, в които то е живяло досега?

Човекът е социално животно, а компютърът и смартфонът сами по себе си са социални устройства. Затова е напълно нормално за поколенията, израстващи и прекарващи живота си с тези устройства, да придобиват особени навици и да усвояват нови. Човек се учи цял живот и ако искаме да сме в крак с времето, не трябва да спираме да се развиваме умствено и физически, като естествено не забравяме, че има и друг живот извън интернет.