В случай че през последните няколко години сте имали щастието да си почивате на самотен тропически остров, напълно изолирани от цивилизацията, позволете да ви кажем две неща. Първо - завиждаме ви от сърце и душа (благородно, разбира се!) и второ - имайте едно на ум, че в света, в който се завръщате, така наречените cloud computing услуги са бъдещето.

Макар че е добре позната в корпоративните среди, където широко се прилага и използва още от началото на 90-те години на миналия век, едва неотдавна тази технология достигна до масовия потребител. От Microsoft on Cloud до гръмко анонсирания iCloud на Apple, днес "облачните" услуги улесняват живота на милиони хора; позволяват им да съхраняват с висока степен на сигурност разнообразни по вид и количество персонални данни (от видеоклипове, през снимки и документи), като в същото време им предлагат опции за отдалечен достъп до тях от всяка точка на световната мрежа.

Отскоро обаче cloud computing-ът се прилага и в още една мейнстрим сфера - тази на електронните забавления. Отново за току-що завърналите се от тропическия рай люде: моля, запознайте се с OnLive: "облачна" гейминг платформа, която ще ви позволи да се наслаждавате на куп съвременни игрални заглавия без скъпа конзола или РС.

Gamechanging?
Анонсирана в рамките на Game Developers Conference през 2009 и стартирала пилотно през миналото лято в САЩ, сега OnLive вече е и на европейския континент. И докато болшинството играчи са вперили жадни погледи в задаващата се Nintendo Wii U и PlayStation Vita, зад гърба им тихомълком се промъква една революционна, нова услуга, която има потенциала да промени драстично лицето на видеогейминга.

 

 

Идеята, стояща зад OnLive, е гениално проста и далеч не е нова. Още в зората на високотехнологичната революция, преди ерата на персоналните компютри, повечето тежки изчислителни операции се извършваха от огромни машини, някои от които заемаха цели стаи или дори етажи от сгради. В този случай пред потребителя стояха само входно (клавиатура) и изходно (екран) устройство, известни като "терминал". С други думи потребителят само въвеждаше задачата и получаваше резултата - цялата тежка, уморителна работа се извършваше другаде, отдалечено, на сървър, намиращ се понякога на стотици километри от него. С персонализирането на РС-тата този процес се локализира и днес всеки домашен компютър (или конзола) разполага с изчислителна мощ, нахвърляща неколкократно тази на някогашните мейнфреймове.

 

OnLive има амбицията да промени драстично лицето на видеогейминга. С помощта на едно просто терминално устройство и безжичен геймпад тази услуга може да ви гарантира пълноценно HD гейминг преживяване без нужда от скъпа конзола или РС.

 

И след като заговорихме за тежки изчисления, не е тайна, че сред масовите съвременни приложения игрите са тези, които държат палмата на първенството - способни да изстискат всяка капка мощ от всяко РС и да питат за още. Точно по тази причина на всеки 4 или 5 години производителите на конзолен хардуер са принудени да пускат ново, по-мощно поколение платформи, а РС играчите от години са заложници (да не кажем, роби) на един процес, който е едновременно проклятие и благословия, известен като "ъпгрейд".

Иначе казано, за да сте в час с най-новите гейм тенденции, за да имате шанса да се насладите на най-съвременните визуални и аудио ефекти, трябва да разполагате със скъпо игрално РС или не по-малко скъпа гейм конзола.

 

 

OnLive има потенциала да промени това. Само с помощта на едно малко терминално приемно устройство (с размерите на кутия за пури) и прикачен към него игрален контролер (който много наподобява този на Xbox 360) OnLive може да ви осигури достъп до най-горещите съвременни гейм заглавия.


Плюсове, но и минуси
Добра новина тук е, че системата е универсална – всичко, разполагащо с HDMI, е съвместимо с нея - т.е. тя може да се включи както към HDTV, така и към РС, лаптоп или таблет (всички Android и iPad устройства поддържат OnLive. Оригиналният комплект включва само един геймпад, терминалното устройство поддържа до четири допълнителни контролера. Тъй като са предвидени и USB входове, можете да добавите мишка и клавиатура и да играете по добре познатия ви от РС начин.

По думите на създателите си срещу скромна месечна такса и пренебрежимо ниска цена на първоначално притежание (целият комплект плюс достъп до няколко демо игри струва около 80 евро) OnLive ви гарантира пълноценно HD гейминг преживяване, неразличимо от това с домашна конзола или РС.

Разбира се, тук се крият и някои уловки. На първо място ще ви е необходима сериозна и стабилна интернет връзка. OnLive потребителят на практика само наблюдава и контролира резултата от сложни изчисления, извършващи се върху отдалечен сървър (върху който де факто са стартирани и вървят игрите).

 

 

За това според представители на OnLive 2 Mbps са достатъчни за игрите, които не са с HD резолюция (т.е. за игра при разделителни способности под 1280х720 точки). Това обаче едва ли ще зарадва разглезените РС геймъри, свикнали да разчитат на Full HD гейминг (1920х1080). В случай че търсите подобно качество, ще трябва да си осигурите широколентова връзка от 10 и повече Mbps. Дори и при тези скорости обаче пак ще забележите забавяне в реакциите и лаг – нещо, което е особено неприятно при по-динамичните игрални заглавия като екшъните от първо лице например.

 

Не е сигурно дали услуги като OnLive ще успеят да разклатят сериозно устоите на установения бизнес модел на съвременния гейм пазар. Може би ако компаниите, които ги предлагат, излязат с конкурентни цели и решат проблемите с интернет лага.

 

Втората неприятна уловка, разбира се, е свързана с цените, които ще трябва да заплатите за използване на OnLive услугата. Лошата новина тук е, че макар игрите, които играете, да се намират на отдалечения сървър на OnLive, това далеч не означава, че ще ги играете безплатно. Ако държите да се сдобиете с копие на някоя от тях, ще трябва да го заплатите, а цената не е по-различна от тази при покупка на физическо копие - т.е. около 70 лв.

 

 

Слава богу, има и опция за наем, която обаче също може да не е по вкуса на всеки, тъй като варира между 4 евро за три дни и 5 евро за пет дни.
За сметка на това изборът от игри е доста солиден и включва Deus Ex: Human Revolution, DiRT 3, Just Cause, Saints Row и други - общо около 120 актуални заглавия.

Финално
След всичко казано всеки сам може да прецени дали и доколко услуги като OnLive ще могат да изместят от сърцата, умовете (и джобовете) на масовия геймър сега установения пазарен модел. Едно обаче е сигурно - OnLive предлага интересна и гъвкава негова алтернатива и ако компаниите, предлагащи подобни технологии, успеят да решат по задоволителен начин проблемите с интернет лага и намерят вариант за намаляване на цените за използване, бъдещето на cloud гейминга ще е повече от безоблачно.

Тагове: