Едно от събитията на годината в софтуерния свят – появата на новата, според някои революционна OS на Microsoft, е изключително интересно. Наскоро предложената официална бета версия (вече носеща името Consumer Preview) може да бъде изтеглена и изпробвана от всеки geek, или... обикновен ентусиаст. Което всъщност сторих и аз. След няколкото интересни седмици, в които си поиграх, макар и недостатъчно, с „младия наследник”, ето накратко първите ми впечатления.

Крайъгълен камък

Появата на всяка нова версия на операционната система на Microsoft винаги е предхождана от огромен интерес. И няма как да е другояче – това е най-популярната OS на планетата. А в случая с настоящата, Windows 8, е добавен още един ключов фактор. Нещо дотолкова ново и различно, че можем да го наречем с право „крайъгълен камък”.

Ако още не сте се досетили... става дума за Metro интерфейса или по-точно – ориентацията на новия Windows към преносимите устройства: таблети и телефони. С този позакъснял ход момчетата от Редмънд съвсем закономерно желаят да завземат сериозни позиции на очертаващия се ОГРОМЕН пазар на софтуер за преносими устройства, който за момента се владее от Apple (iOS) и Google (Android). Моето съвсем лично мнение е, че хората на Бил Гейтс ще успеят, макар и за целта да им бъдат нужни поне няколко години, за да наваксат. Но пък козовете на Microsoft в случая са съвсем основателни – за стотиците милиони потребители ще е много по-лесно и практично да използват позната OS в таблета и телефона си, след като вече така или иначе са свикнали да ползват Windows.

От какъв хардуер се нуждаете, за да ползвате Windows 8?

Запазването на x86/x64 съвместимостта на новата OS е съвсем логично. Още повече, че изискванията към хардуера за настолните и преносимите PC-та са съвсем сходни (ако не и по-ниски!) от тези на сегашния лидер Windows 7. A именно: процесор с 1 GHz честота, видеокарта с поддръжка на DirectX 9, 1 GB оперативна памет и 16 GB дисково пространство. Що се отнася до мобилните устройства, Осмицата ще върви успешно не само на телефони и таблети, произведени от партньорски компании (като Nokia), но гарантирано ще работи и на ARM процесори, вкл. флагманското към момента предложение от NVIDIA – Tegra 3.

И още един приятен факт – съвместимостта на новата OS спрямо предишните по всяка вероятност ще е голяма. Така че повечето приложения, писани за стари версии на Windows (е, без най-старите), вероятно ще работят успешно. Въпреки съвместимостта обаче от Microsoft препоръчват на разработчиците да се стремят към създаване на приложения, използващи възможностите на новия Metro интерфейс. По този начин дори самите те ще получат по-сериозни възможности за бизнес, тъй като потребителите ще могат да ги ползват едновременно на всичките си типове устройства.

Инсталацията

Всъщност самото инсталиране на Windows 8 много наподобява това на Windows 7 и е също толкова бързо и лесно. Единственото изключение ще видите накрая – когато системата ви „пита” за настройките за обновяване, както и разни други неща. Всичко там вече е тотално ориентирано към Metro. Цялата работа по инсталацията приключва за 15 минути, дори и на неколкогодишен компютър, а стига да нямате екзотични компоненти (устройства), те ще бъдат разпознати и стартирани автоматично.

Ако ви е мъничко страх да се разделите тотално с Windows 7, ще ви издам още една приятна „тайна”. Стига да имате свободен дял (partition) на системния харддиск, можете да го изберете за инсталация на Осмицата и тя няма да докосне наличния ви Windows.

„Керемидките” и екстрите на Metro

Основата на Метро интерфейса са т.нар. tiles – на български плочки (или ако искате по-поетичното „керемидки”). Освен че са достатъчно големи и удобни за устройства с тъч интерфейс, те не натоварват графичната карта, показват се и изчезват мигновено, имат различни големини в зависимост от акцента на програмата и могат много лесно да се размест­ват, добавят и изтриват. На всичко отгоре, ако се замислите, де факто те заместват по нов начин стартовото меню от предишния Windows. Вече нямате бутон Start (по-добре го прежалете отсега) и макар да има начини той да се върне, аз не ви го препоръчвам. Ето защо:

Ако досега, за да стартирате, да речем, програмата System Restore, се налагаше да минете по следния път: Start, All Programs, Accessories, System Tools, System Restore
... и да направите 5 клика, за да я стартирате, то сега ще се наложи да направите точно... 2 клика! Един път в долната лява зона на екрана, за достъп до Metro и втори път – директно на плочката за програмата System Restore. Има разлика нали ☺? Малка, но ако я умножите по десетки пъти всеки ден ще ме разберете...


Екранът с „керемидките” има хоризонтална ориентация, така че за да видите евентуално „излизащите” надясно извън екрана, трябва да прелистите встрани. Това е достатъчно лесно за мишката (с влачене наляво надясно или само със скролера й). Ако пък използвате тъч интерфейс (на телефон или таблет), тогава ще скролирате директно с пръстите. Приближавайки мишката в дясната част на екрана (но не в ъглите!), ще забележите появата на още едно прозрачно меню в Metro стил (Charm bar). То има няколко различни функции, а една от най-важните е свързана с последната иконка, наподобяваща зъбно колело. Натискайки я, ще намерите менюто за рестарт, състояние на готовност и загасване на компютъра. Няма нужда да разясняваме всички функции на „чаровния елемент”, но той определено е замислен добре откъм ергономична гледна точка, защото дава директен достъп до функции, като търсене, Wi-Fi настройки, настройки за звука и много други.

Приложенията в магазина на Windows

Подобно на iOS и Android, от Microsoft също са приели идеята за създаването на сайт за приложения, които да бъдат разглеждани, зареждани и купувани онлайн. Което е супер. Можете да изпробвате как работи „магазинът” без проблем, но не забравяйте, че за целта ще ви е нужен Windows Live акаунт (например мейл от вида  xxx@hotmail.com). Логвайки се в магазина, ще разглеждате и теглите приложения, които за жалост са все още доста малко на брой. Основните му категории са: Social, Entertainment, Photos, Music, Videos, Books, News, Food, Shopping и др.

За кого е Windows 8 и за кого НЕ е?


Какво харесвам в Windows 8


Метро интерфейсът. Определено това е голяма крачка напред и само след няколко години ще властва навсякъде, вкл. при мобилните устройства. Навигацията с него е супер удобна.

Скоростта на инсталация и работа. Въпреки Metro на мен ми се струва, че този Windows работи дори по-бързо от Windows 7. Като има същите минимални изисквания спрямо хардуера.

Новите екстри. Те са твърде много, а и съм убеден, че далеч не съм запознат с всички. Но дори „малките неща”, като въведения вече навсякъде Ribbon интерфейс, промененият статус по време на копиране на файлове (вече показващ скорост и графика на трансфера, дори има пауза!) и по-лесният достъп до настройки на всяко приложение са много за мен.

Липсата на старт бутон и подмяната с Метро
Съвместимостта с тъч управлението. Ако притежавам някога такова устройство, за мен ще е удоволствие да работя с познат интерфейс.

Подобрените функции за сигурност като например по-сериозната защита от зареждане на вредоносни програми (malware) по време на стартирането на системата.
Новите функции за reset на системата, която може лесно да ви избави например от заразяване, без да се налага да триете файловете си. Бекъпът също е подобрен.

Възможността за логване в операционната система чрез разпознаване на лицето или графични жестове с мишката (без въвеждане на парола).

Бързият начин за търсене и стартиране на програми, достъпен в Metro – нужно е само да започнете да изписвате името и системата търси съвпадение. След намиране можете да приложите контекстното меню (десния бутон) към програмата, ако искате да модифицирате нещо, преди да я пуснете.

По-разумното управление на системната памет (RAM). Когато отваряте приложения в Metro и после не ги използвате, те се затварят автоматично след известно време.

 

Какво НЕ харесвам в Windows 8


Невъзможността да копирам и пействам пароли в програми с Metro интерфейс.

Несъвместимостта (засега) с някои програми, например Kaspersky Internet Security.

Опростените в много случаи системни настройки, които според мен ограничават по-специфичните функции.

Неизвестните бъгове, които съм сигурен, че ще открия скоро.

 

Изпробвайте Windows 8, ако сте:


Ентусиаст, обичащ новостите
Харесвате минималистичния дигитален дизайн
Не изпадате в паника, ако не разполагате със Start бутон и шаренки иконки
Готови сте за евентуални несъвместимости и проблеми, характерни за всяка нова ОС
Имате достатъчно познания, за да инсталирате и настройвате в подробности системата си
Оценявате бъдещето на „облачните услуги” и не ви е страх от тях

 

Не се спирайте на Windows 8 засега, ако:


Имате старичък и бавен компютър и (или) малък дисплей
Работите със стари програми и нищо ново не ви е нужно
Привързан сте към Windows XP и не желаете да видите нищо друго
Притесняват ви промените в интерфейса и си обичате старият тип
Използвате стар и специфичен софтуер или сте свързали компютъра с екзотичен хард­уер, който няма да се поддържа занапред
Падате си по Linux

 

Тагове: