Признавам, този текст няма да промени живота ви към по-добро в пет лесни стъпки, както обещавам в подзаглавието, но ще ви даде малък повод за размисъл, който може да има същия ефект с една стъпка, което, субективно, е още по-добре. Рядко се отклонявам от строго технологичните теми, но от известно време ми се иска идеята за този текст да се превърне в истинско съдържание. Както обикновено, мненията, изказани в нея, отразяват единствено личните ми житейски виждания, а не тези на медията. Онова съдържание в мрежата, което всички усещаме, но не можем да определим с една дума. Сещате се, нали?

Малкото и мръсно удоволствие да изгледаш последното безумно 10-минутно изявление на политик, който не харесваш, макар да знаеш, че няма да каже нищо, което не знаеш, и дори няма да е толкова забавно, колкото се надяваш. Въпреки това го гледаш и това се случва средно веднъж на ден. Безкрайните страници абсурдни и обикновено неграмотни коментари на платени тролове и хора с психически проблеми в масовите новинарски сайтове, които не подобряват качеството на живота ти по никакъв начин. Жълтата статия, според която Ванга е предсказала колко километра ще издържа следващата Tesla с едно зареждане, човекът от Горно Нанадолнище, който разказва как са го отвлекли извънземни и оттогава той вижда и усеща кемтрейлс и HAARP, новините по телевизията, които знаеш още от сутринта, но все пак оставяш за фон. На пръв поглед между горните няма нищо общо. Истината е, че те отнемат ценни минути от живота ви, които с малка доза самодисциплина може да освободите за далеч по-приятни и полезни дейности.

 

Информационна диета

Противно на общото схващане, че съвременните методи за комуникация и информация бавно изпиват мозъците ни и ни превръщат в роби на (не)знайни сили и организации, информационната диета е практика, за която се говори от векове. С абсолютното преминаване към дигитално и безплатно медийно съдържание обаче темата е по-актуална от всякога.

Също както предците и някои наши съвременници избират какви печатни медии да четат и се ограничават до една или две, без да консумират случайна информация, информационната диета е наложителна в мрежата. Всъщност много по-наложителна, тъй като съдържанието, което аз обичам да наричам "боклучаво", е на един клик разстояние, било то в споделен линк от Пеевска медия или на шега публикуван скрийншот от конспиративен сайт, посветен на Преподобна Стойна. Знам коя е Преподобна Стойна, защото невинаги спазвах стриктно информационната си диета.

Разбира се, информационната диета далеч не означава, че трябва да си направите папка с отметки на сайтове, която впоследствие да заключите и никога повече да не променяте съдържанието й, а просто да отделите секунда мисъл, преди да кликнете. Със сигурност правите това в някаква степен всеки ден, но ако искате наистина осезаеми резултати, трябва да стигнете до крайности. По-късно те ще ви се сторят умерени и ще откриете, че може и още.

 

Статията продължава на следващата страница.

Толкова много свободно време

Стига да успеете да започнете напълно осъзната информационна диета, идеята за която винаги да е някъде в съзнанието ви, ще започнете да усещате резултатите изключително бързо. Комбинирайки информационната диета с помодоро техника или друг метод за оптимизирана продуктивност, на работа, постепенно ще спрете да работите до късно или това ще се случва много по-рядко.

Пътят към наистина висока продуктивност на работа, без значение дали работите в офис или не, е да минимизирате загубеното време в работни периоди и да го сумирате след работа, когато може да го използвате пълноценно и спокойно. Смятам, че ще се съгласите, че 9х10 минути браузинг на по-скоро некачествено съдържание във Facebook по време на работа е по-лошо изживяване от 90 минути филм, гейминг, готвене или добър стар разговор във физическия свят след работа. Пропуснах ли да спомена, че режимът ви на сън ще ви ви бъде благодарен?

Вторият и дори по-важен ефект от информационната диета е директно свързан с първия, но ще го усетите по-късно. Нивата на стрес падат значително и успява да останете по-дълго в онова дзен състояние, в което имате контрол върху случващото се и мислите подредено и прагматично. Непотребното съдържание, което не харесвате, се отразява пагубно на хормоналната ви активност. Преди около година намирах половин час телевизия Алфа на ден за изключително забавно и разтушаващо преживяване, но само след като спрях, установих колко много ме е натоварвала.

 

Почивките са страхотно време

Невъзможно е да концентрираме работното си време в непрекъснат блок през деня и да оставим няколко часа почивка за вечерта. Звучи примамливо, но след около час работа продуктивността неизбежно пада, особено ако работите седнали. Помодоро методът включва 10 - 15 минути почивка между сесиите и именно в тези периоди обикновено консумираме боклучаво съдържание, смятайки, че нямаме време за нещо по-сериозно.

Всъщност 10 - 15 минути са много, наистина много време. Вместо да проверите социалните си мрежи няколко пъти, може да изгледате едно TED видео или да прочетете особено дълга статия, която да ви направи по-добър професионалист или да ви даде идеи за свободното време. Завършвам със заглавието: една от последните стъпки в информационната ми диета бе да спра да чета интернет коментари. Малки изключения са сайтовете, които изобщо нямат коментари и тези, в които коментиращите може да са дори по-ценни от авторите (рядкост в родното онлайн пространство). Четенето през RSS/Feedly също помага много.

Какви са вашите практики за информационна диета?