Както обещах миналата седмица, време е за втора част на краткия преглед на новото поколение Apple TV. Ако все още не сте чели първата част, препоръчвам да започнете с нея тук.
Интерфейс с поглед в бъдещето
Интерфейсните идеи на Apple в последните няколко години са противоречиви. Макар да разширява възможностите на iOS по-бързо от всякога, компанията продължава да има по-скоро статични и консервативни идеи, които разчитат на твърди позиции, а не на машинно учене, нагаждащо се към нуждите на потребителите. Макар да съм предимно iOS потребител, съм склонен да вярвам, че дизайнерите и инженерите на Google са най-близо до начина, по който потребителите използват устройствата си. Най-добрият пример е Google Now: предполагам, че до няколко години платформата ще се превърне в началния екран по подразбиране в Android. Apple, от своя страна, разчита на все по-абсурдния начален екран с мрежа от икони, който огромна част от потребителите заобикалят и просто използват търсачката.
Макар и значително по-монофункционален, интерфейсът на tvOS е стъпка напред за компанията. Надявам се някои от идеите в него да се пренесат в iOS. Най-добрият пример е Top Shelf: голяма хоризонтална секция на началния екран, която показва ново или препоръчано съдържание от избраното приложение. Например, когато “курсорът” се намира върху Netflix, може да видите първите предложения за филми и сериали, без да отваряте приложението, както и да започнете да ги гледате директно. Не всички приложения се възползват от тази метафора: YouTube, например, я запълва с много красива и също толкова огромна илюстрация. Надявам се да виждаме това по-рядко през 2016 г.
Липсата на клавиатура се усеща
Въвеждането на текст, по дълъг от… добре, въвеждането на текст на телевизор винаги е било сложна задача. Виждали сме различни решения: T9 клавиатурата на дистанционното, екранна QWERTY клавиатура, която се контролира с навигационните бутони, хибриди и, любимото ми решение, физическа клавиатура на гърба на дистанционното. Последното не е особено елегантно, но работи чудесно.
Учудващо, Apple все още не е представила iOS приложение за управление на Apple TV. Още в първия момент, когато трябваше да въведа паролата си, посегнах към смартфона, за да осъзная, че не мога да пиша с него, което е повече от учудващо. Софтуерната клавиатура на tvOS, от своя страна, е по-скоро зле реализирана — всички букви са на един ред, а цифрите и символите — на втори. Така разстоянието между A и Z е огромно и, колкото и чувствителен да е тъчпадът, въвеждането на пароли е тягостна задача.
Неясната роля на гейминг контролерите
Ситуацията с гейминг контролерите за Apple TV е неудобна за всички страни: за Apple, за производителите на контролери, за гейм разработчиците и за потребителите. Силно се надявам политиката по отношение на геймпадовете да се промени скоро.
Едно от изискванията за публикуване на игри в App Store е те да работят добре само с дистанционното в комплекта. Голяма част от тях се справят, но в редица други се усеща, че наличието на истински геймпад (разбирайте подобен на тези на PS и Xbox) е наложително. Въпреки това контролната схема на играта е осакатена от изискването да работи със семплото дистанционно, макар оригиналът да е създаден за клавиатура+мишка или контролер (пример: Octodad). Авторите на игри могат да препоръчат покупката на допълнителен контролери, от каквито на пазара има в изобилие, но не и да структурират изживяването около него. Така страдат всички: и тези, които имат, и тези, които нямат допълнителни контролери. Надявам се Apple да позволи публикуването на игри, които задължително изискват контролер.
В комплект с допълнителен геймпад Apple TV е много по-близо до пълноценна конзола, отколкото OUYA някога е била (нашето ревю — тук). Разнообразието от заглавия вече е прилично, а доходоносният бизнес модел на App Store и относително лесното портване от iOS към tvOS би трябвало да стимулира повече разработчици да създават игри за Apple TV.
Siri, там ли си?
Компанията отдели сериозно внимание на Siri по време на анонса на новото Apple TV, но възможностите на гласовия асистент все още са по-скоро ограничени, дори имайки предвид функционалността, която очакваме в следващия ъпдейт.
Siri за Apple TV все още не може да пуска музика, да търси в Netflix, да проверява бързи факти и почти всичко, с което сме свикнали в Siri за iOS и дори watchOS. Всъщност, единственото, с което асистентът се справя добре, е търсене на филми и сериали. По време на гледане може да върнете с няколко секунди назад и да включите субтитрите за известно време с доста интуитивната команда “Siri, какво каза тя/той?”. Не очаквах да използвам това често, но всъщност е доста удобно. Със следващия голям ъпдейт очакваме Siri да може да търси и в Apple Music.