Привързаността ни към технологиите е проблем, при това сериозен. Тъжно е да виждаме млади семейства, които не обелват дума в ресторант, в парка или на произволно място, където общуването е прието добре. Това, разбира се, не важи за градския транспорт — продължавайте да бъдете добро човешко същество и да се ограничавате до смартфона или таблета си, защото никой не се вълнува от разговорите ви.

Едно от често коментираните решения на проблема е unplug, или "изключване". То няма ясна дефиниция, но обикновено става въпрос за няколко часа или цял ден без никакви високи технологии, в които се наслаждаваме на жив контакт с други хора, отдаваме се на физическите си хобита или правим други неща, без да проверяваме мейла и социалните мрежи през десет минути. Звучи лесно за обяснение и доста примамливо. Дали това е решението на крайната привързаност към технологиите? Не мисля.

 

За технологиите като за хероин

Аналогът с твърдите наркотици, към които причислявам също алкохола и цигарите, е логичен. За по-лесна комуникация нека приемем, че прекаляването със смартфона е тежка форма на хероиново пристрастяване, която вече сме осъзнали и с която искаме да се справим, преди да е твърде късно. И ако в първия случай резултатът често е летален, прекаляването с технологиите може да се превърне в убиец на социалния аспект на личността ви. Всички познаваме хора, които общуват трудно, но образите им в социалните мрежи са крайно екстровертни, а на честотата (а понякога и смислеността) на постовете им би завидяла дори българска фен страница във Facebook.

За разлика от хероина, технологиите са полезни. Използвани в разумна мярка, те правят живота ни по-лесен и приятен, пестят време и се грижат за задачи, с които се справят по-добре от органичните ни тела и за които мислят по-рационално от мозъците ни. Но също като хероина технологиите са вредни. Безцелното странстване в няколко приложения на смартфона, докато истинският живот се случва около нас, има много по-тежки вреди върху психиката, отколкото бихме предположили. Прекаляването с "празното" браузване има не само социални ефекти. Способността за задържане на вниманието върху един проблем за дълги периоди от време се губи относително бързо, четенето на дълги текстове — също. Синята светлина на дисплея е враг на здравия сън — дори да заспивате лесно, първите часове от гостуването ви при Морфей вероятно не са особено ефикасни. Често забравяме и за моментите, в които оставаме сами и имаме възможност да размишляваме, да планираме бъдещето си или просто да не мислим за нищо, което е западната версия на медитацията и от което мозъкът ни се нуждае силно.

Обобщено: използването на високотехнологични устройства има редица негативни ефекти. Хората, които пишат за unplug, всъщност имат известен резон.

 

Статията продължава на следващата страница.

Всичко е между ушите ни

Ако все още четете текста, то най-вероятно се досещате, че той не е поредната статия в подкрепа на идеята за дигитално изключване. Всъщност unplug-ването може да доведе до по-сериозни проблеми.

Не съм психолог или антрополог, но е очевидно, че човешката психика обича да се самозалъгва. Докато не усетим реалните ползи от дадено решение, правим "правилните" промени с нежелание, което трудно може да доведе до устойчиви резултати. Пример е здравословният начин на живот (комбинация от истинска храна и спорт). Повечето от нас започват всяка тренировка с известно нежелание и търсят всевъзможни оправдания, за да открият повод да хапнат нещо вредно, но вкусно. Същият принцип може да се приложи и при технологиите.

Представете си, че хероиновата ви зависимост от предходния абзац все още не ви е напуснала. Звучи ли логично да я преборите, като си определите "ден без хероин"? Не съм нарколог, но се съмнявам тази парадигма да проработи. В същия ред на мисли форсираното изключване на всички устройства и прекарването на един аналогов уикенд няма как да реши проблема, ако на следващия понеделник продължите с добрата стара мейл/Facebook/Twitter/Instagram рутина.

 

Направете го така, че да ви хареса

Ключът към създаването на повечето навици е да накараме мозъка си да ги възприема като позитивни, дори първоначално това да изглежда непосилно. Именно затова здравословното хранене не е успешно, когато просто приготвите ястия с Топ 10 здравословни съставки. Често те са безвкусни или дори отвратителни за човек, който се е хранил с джънкфуд в продължение на години. Резкият скок към активно спортуване и сериозно натоварване може да ви накара да намразите спорта завинаги. В контраст, плавният преход към истинска храна и спорт, с ястия, които са наистина вкусни, дори да съдържат малко вредни съставки, и спорт, който не е брутално интензивен, но на който се наслаждавате, са работещи похвати.

Ако смятате, че имате проблем с привързаността към смартфона, забравете за аналоговия ден. Правете малки крачки, изберете моментите, в които светлината на дисплея ще ви липсва най-малко, или просто правете по-смислени неща с нея. Няколко празни Facebook сесии са равни на една средно дълга статия, съхранена в Pocket или Instapaper. От второто ще извлечете много повече смисъл, ще се почувствате по-добре и ще започнете да възвръщате част от загубеното си устойчиво внимание. Инсталирали сте Facebook блокър на компютъра си, за да работите по-добре? По-добре се откажете. Ако не усещате, не осъзнавате и най-вече - не искате ползата от необезпокоявана работа, софтуерът няма да ви помогне.