Планирам да напиша този текст от известно време, но предпочетох да приключа експеримента си, преди да споделя финалните си наблюдения. Ще се постарая да пропусна дългото въведение в научните особености на съня, заспиването и събуждането. Сигурен съм, че не сте тук заради тях и може да ги разгледате в Wikipedia и на още тон места в мрежата и офлайн. Факт е, че все по-голяма част от населението на света, особено в страните от първия свят, спи по-малко и по-зле. Отново пропускам изследванията, цифрите и графиките, но дори минималните нередности в съня имат огромен, не мога да подчертая достатъчно дебело, огромен ефект върху качеството на живота и здравето ви. Всички знаем за тях от малки и повечето от нас добре си спомнят досадните моменти с ранното лягане и ранното ставане, както и пререканията с родителите. След малко по-задълбочено запознаване с темата обаче осъзнах, че всичко, което съм знаел, е било твърде мека версия на истината. Загубата на пълноценен час сън всяка нощ скъсява очакваната продължителност на живота, кара почти всички органи и системи да работят по-зле, а координацията и когнитивните процеси… да кажем, че нямат много общо с начина си на работа при добре наспал се организъм.

Никога не съм страдал от лош сън, но от началото на студентските си години свикнах да спя по-малко. Историята вероятно ви е позната: късно лягане, причинено от твърде много задачи през деня и ранно ставане по същата причина. По-късно започнах да работя с клиенти и шефове в други часови зони, което задълбочи проблема. В един прекрасен почивен ден, в който имах шанс да спя малко над девет часа без прекъсване и без тревога от изненадващи мейли, с огромно закъснение осъзнах колко зле се чувствам при шест, пет или дори четири часа сън. Именно тогава започна борбата ми срещу недоспиването.

 

Технологиите няма да ви помогнат, ако не искате

Основната тема на кратката поредица, както вероятно се досещате, е свързана със софтуер и хардуер, които могат да ви помогнат да спите по-добре и да се будите по-отпочинали. Преди да започна с тях е важно да направя едно банално, но важно уточнение: нищо няма да ви помогне, ако не направите фундаментална промяна в мисленето си. За да започнете да спите повече и по-добре не просто трябва да го поискате, а да го повярвате и да започнете да живеете с идеята. Ако сте в групата, която спи малко, но не защото се върти в леглото с часове, а защото има много работа или води бурен нощен живот, ще трябва да се лишите от нещо. Чисто математически няма как да спите с два-три часа повече и да имате активните часове, с които сте свикнали — денят остава 24-часов. В случая с работата обаче повишената продуктивност ще компенсира разликата и дори ще ви помогне да свършвате повече работа за един ден. Няма да коментирам бурния нощен живот, тъй като нямам сериозен опит с него.

 

Статията продължава на следващата страница.

Изберете своето оръжие

Основните методи, които ще разгледам в поредицата, са два. Първия изисква да само имате смартфон, а вторият включва и хардуер, който ще трябва да закупите. Още преди да съм ги споменал съм склонен да споделя, че резултатите в двата случая не бяха много различни. Отделните устройства, все пак, носят известна доза удобство и, ако сте склонни да инвестирате в тях, ги препоръчвам.

Подобно на всяка друга лайфстайл промяна, подобряването на съня е строго персонално и това, което работи отлично за мен, може изобщо да не работи за вас. Не прибързвайте с несигурни покупки и започнете да изпробвате решенията от най-достъпното, а именно: мобилното приложение.

 

Sleep Cycle

В App Store и Google Play са налични десетки или дори стотици приложения за следене фазите на съня, но препоръчвам Sleep Cycle, тъй като съм тествал само него. Приложението има версии за iOS и Android и е платено.

Концепцията за събуждане в правилната фаза далеч не е нова, но съвременните технологии ни позволяват да се възползваме от нея бързо и лесно. Накратко, нощният (и не само) ви сън се състои от няколко фази, най-дълбоката от които е REM или БДО (Бързо движение на очите). Именно това е фазата, в която сънувате. Събуждането от нея е най-неприятно и следва най-дълъг период на адаптация. Фазите на съня се редуват няколко пъти за около осемте часа, в които спим. Оптимално е да се будим в най-леката фаза, когато преходът от съня към активната част от деня е най-бърз и лек. Със сигурност сте усещали разликата, макар да не осъзнавате на какво се дължи тя. Някои сутрини са бавни и трудни, макар да сме спали много, докато в други се будим в добро настроение и бързо започваме с дневната рутина, макар да сме спали по-малко. Всичко това зависи от фазата, в която се будим. Почти всички оставяме това на случайността, което е логично: обикновеният будилник звъни в предварително зададен час и не знае в коя фаза се намирате.

Sleep Cycle и подобните приложения ви будят с една идея по-умно. Трябва да зададете часови интервал (например между 7.30 и 8.00), в който искате да се събудите и да оставите смартфона си някъде в леглото, за предпочитане под възглавницата. Сензорът за движение отчита в коя фаза се намирате по всяка време на нощта и ви буди в най-лекия сън между 7.30 и 8.00. Звучи като абсолютна измама? И аз мислех така, преди да опитам. Резултатите са, меко казано, впечатляващи. В девет от десет сутрин се будех много по-отпочинал, дори преди да започна да спя повече.

 

Мобилните приложения са добро начало на пътя към по-добрия сън, но не ги намирам за перфектното решение. Очаквайте втора част на статията другата седмица. В нея ще разгледаме различни хардуерни решения за будене, работещи със звук и светлина.