В нова революционна разработка изследователи от университета в Астън са постигнали скорост на предаване на данни в интернет, която е зашеметяващите 4.5 милиона пъти по-бърза от средната домашна широколентова връзка. Тази безпрецедентна скорост е най-бързата, регистрирана някога, и е постигната чрез използването на специфични нови ленти с дължина на вълната, които досега не са били използвани в оптичните системи.
Като част от международно сътрудничество екипът прехвърли данни със скорост 301 терабайта в секунда, или 301 000 000 мегабита в секунда, използвайки едно единствено стандартно оптично влакно. За да представим това в перспектива, в публикувания през септември 2023 г. доклад на Ofcom за ефективността на широколентовия достъп в домовете в Обединеното кралство се посочва, че средната скорост на широколентовия достъп е едва 69.4 Mbit/s.
Успешното предаване на данни е резултат от съвместните усилия на професор Владек Форисяк от Института по фотонни технологии в Астън и д-р Иън Филипс. Те работиха съвместно с изследователи от Националния институт за информационни и комуникационни технологии (NICT) в Япония и Nokia Bell Labs в САЩ.
Тъй като търсенето на повече данни се увеличава, се очаква, че тази новоразработена технология ще помогне да се отговори на бъдещото търсене. Учените са използвали оптични влакна - малки стъклени тръбички, които предават информация с помощта на светлина - среда, с която обикновените медни кабели не могат да се сравнят по отношение на скоростта.
Екипът е постигнал това, като е отворил нови ленти с дължина на вълната, които все още не се използват в нормалните оптични системи за интернет. Различните ленти с дължина на вълната са еквивалентни на различни цветове светлина, които се предават по оптичното влакно. Те са постигнали това, като са разработили нови устройства, наречени оптични усилватели и оптични изравнители на усилването, за да получат достъп до тези ленти.
Д-р Филипс ръководи разработването на устройство за управление, или оптичен процесор, в университета Астън. Той обяснява: "Най-общо казано, данните се изпращат по оптично влакно като интернет връзка в дома или офиса. Въпреки това наред с наличните в търговската мрежа C и L ленти ние използвахме две допълнителни спектрални ленти, наречени E-лента и S-лента. Такива ленти традиционно не са били необходими, тъй като C- и L-лентите са могли да осигурят необходимия капацитет, за да отговорят на нуждите на потребителите".
"През последните няколко години Университетът в Астън разработва оптични усилватели, които работят в Е-лентата, която се намира в съседство със С-лентата в електромагнитния спектър, но е около три пъти по-широка. Преди разработването на нашето устройство никой не беше успял да емулира правилно каналите на Е-лентата по контролиран начин", добавя Филипс.
Професор Форисяк добави: "Чрез увеличаване на капацитета за пренос в опорната мрежа нашият експеримент може да доведе до значително подобряване на връзките за крайните потребители. Това новаторско постижение подчертава решаващата роля на развитието на технологията на оптичните влакна в революционизирането на комуникационните мрежи за по-бързо и по-надеждно предаване на данни".
"Увеличаването на капацитета на системата чрез използване на повече от наличния спектър - не само на конвенционалната C-лента, но и на други ленти, като L, S, а сега и на Е-лентата, може да помогне да се намалят разходите за осигуряване на тази широчина на честотната лента. Това също така е "по-екологично решение" от разполагането на повече, по-нови влакна и кабели, тъй като използва по-добре съществуващата разгърната оптична мрежа, увеличавайки нейния капацитет за пренос на данни и удължавайки нейния полезен живот и търговска стойност."
Снимка: Unsplash
Виж още: Не е необходима мозъчна операция: австралийската Synchron е на километри пред Neuralink (ВИДЕО)