На 13-ти септември тази година Google „подари“ на своите потребители цели 2 часа гратисен период за тестване на приложения и игри от Play Store, гарантирайки им, че ще си получат парите обратно. Това е честна игра от страна на една компания спрямо потребителите й, защото им дава право на безплатен тест на даден софтуер, преди той да стане техен завинаги. Но какво ще кажете, ако този тестов период бъде увеличен на 14 дни? И не, тук не става дума за Google, а за компанията, която най-малко очаквате да направи това – Apple!

Apple наскоро представи своята политика за 14-дневен период на връщане на парите ви от iTunes, App Store и iBooks, без каквито и да е било въпроси, съобщава 9to5Mac. Промените в политиката се отнася за територията на Европейския съюз.

Досега възстановяването на сума от закупена дигитална стока от iTunes ставаше, чрез опцията Report a Problem, с която се посочваха причините за недоволство и екип по поддръжката разглеждаше „проблема“ и вземаше решение да върне, или не, парите на потребителя. Но с настоящите промени тази практика отпада напълно. За 14-дневния период парите ви няма да бъдат върнати само за „подаръци“ купени с код.

Тази промяна се налага след нова директива на ЕС за правата на потребителите от юни 2014 [PDF], според която трябва да има 14-дневен срок за връщане или правото да се откажеш от стока и услуга, закупена в страните от EEA (European Economic Area).

Google отговаря отчасти на това изискване, позволявайки възстановяване на парите от Play Store за филми, телевизионни абонаменти и музика за период до 14 дни в ЕС. Всъщност книгите и музиката получават само 7-дневен прозорец за връщане, а както споменахме в началото приложенията и игрите са със само до два часа гратисен период след закупуването им.

Въпреки че за европейските потребители 14-дневния период за връщане на дигитални стоки от iTunes, App Store и iBooks е повече от приятна новина, то разработчиците и създателите на интелектуално съдържание не останаха щастливи от новата политика на връщане на Apple.

Две седмици е предостатъчен период за „превъртане“ на игра, за прочитане на книга и слушане на песен или албум хиляди пъти, след което хитрите потребители ще могат да си вземат парите обратно, без да им се държи сметка, защо са направили това. Дигиталните стоки не са физически обекти и тази директива на ЕС е по-скоро с отрицателен знак за софтуерната индустрия. Затова ще бъде добре, ако срока за връщане, поне на някой дигитални стоки, бъде намален до приемливи за двете страни граници.

А вие какво мислите за тази промяна в политиката на Apple?

 

Прочетете още: Apple може би се подготвя да представи iPhone Mini през 2015г.