Европейският парламент одобри широкообхватно законодателство за регулиране на изкуствения интелект почти три години след като за първи път беше предложен проект за правила. През декември официалните лица постигнаха споразумение относно развитието на изкуствения интелект. В сряда членовете на парламента одобриха Акта за изкуствения интелект с 523 гласа "за" и 46 "против". Имаше 49 въздържали се.

ЕС твърди, че разпоредбите имат за цел "да защитят основните права, демокрацията, върховенството на закона и устойчивостта на околната среда от високорискови ИИ, като същевременно стимулират иновациите и утвърждават Европа като лидер в тази област". В акта се определят задължения за приложенията на ИИ въз основа на потенциалните рискове и въздействие.

Законодателството все още не е влязло в сила. То все още подлежи на проверка от юристи лингвисти, а Европейският съвет трябва официално да го приложи. Но Законът за изкуствения интелект вероятно ще влезе в сила преди края на мандата, преди следващите парламентарни избори в началото на юни.

Повечето от разпоредбите ще влязат в сила 24 месеца след влизането в сила на Закона за ИИ, но забраните за забранени приложения ще се прилагат след шест месеца. ЕС забранява практики, които според него ще застрашат правата на гражданите. "Системите за биометрична категоризация, основаващи се на чувствителни характеристики", ще бъдат забранени, както и "нецеленасоченото извличане" на изображения на лица от записи от видеонаблюдение и от интернет за създаване на бази данни за разпознаване на лица. Дейността на Clearview AI би попаднала в тази категория.

Други приложения, които ще бъдат забранени, включват социално оценяване, разпознаване на емоции в училищата и на работното място и "изкуствен интелект, който манипулира човешкото поведение или се възползва от уязвимостите на хората". Ще бъдат забранени някои аспекти на прогнозната полицейска дейност, т.е. когато тя се основава изцяло на оценка на характеристиките на някого (като например извод за сексуалната му ориентация или политическите му възгледи) или на профилирането му. Въпреки че Законът за ИИ като цяло забранява използването от правоприлагащите органи на биометрични системи за идентификация, то ще бъде разрешено при определени обстоятелства с предварително разрешение, например за подпомагане на намирането на изчезнал човек или за предотвратяване на терористична атака.

Приложенията, които се считат за високорискови - включително използването на изкуствен интелект в правоприлагането и здравеопазването - подлежат на определени условия. Те не трябва да дискриминират и трябва да спазват правилата за защита на личните данни. Разработчиците трябва да покажат, че системите са прозрачни, безопасни и обясними и за потребителите. Що се отнася до системите с ИИ, които ЕС счита за нискорискови (като филтрите за спам), разработчиците все още трябва да информират потребителите, че взаимодействат със съдържание, генерирано от ИИ.

Законът има някои правила и по отношение на генеративния ИИ и манипулираните медии. Дълбоките фалшификати и всички други изображения, видеоклипове и аудиоклипове, генерирани от ИИ, ще трябва да бъдат ясно обозначени. Моделите на ИИ ще трябва да спазват и законите за авторското право. "Притежателите на права могат да изберат да запазят правата си върху своите произведения или други обекти, за да предотвратят извличането на текст и данни, освен ако това не се прави за целите на научни изследвания", гласи текстът на Закона за ИИ. "Когато правата за отказ са изрично запазени по подходящ начин, доставчиците на модели на ИИ с общо предназначение трябва да получат разрешение от носителите на права, ако искат да извършват извличане на текст и данни върху такива произведения."

Моделите на ИИ, създадени единствено за научни изследвания, развойна дейност и създаване на прототипи, обаче са освободени от това изискване.

Снимка: Unsplash

Виж още: За да удължите живота на литиево-метална батерия за електромобил, просто я изхабете и я оставете да престои