САЩ и ЕС достигнаха до ново споразумение, наречено EU-US Privacy Shield, което ще улесни прехвърлянето на данни на европейските граждани към американски компании. Въпреки че рамката е изгладена устно, европейските власти ще трябва да създадат пълен проект на решението през следващите седмици, а след това той ще трябва да се одобри от 28-те страни - членки на Съюза. Междувременно американските компании трябва да формализират своите стъпки, за да отговорят на всички изисквания.

Особеностите на новото споразумение включват схема за решаване на спорове, ако европейските граждани почувстват, че с техните данни е злоупотребено. Федералната комисия по търговия на САЩ ще помогне за разглеждането на жалбите, а към американските компании ще има строги срокове за справяне с тях. В допълнение нов национален пазител по сигурността в САЩ ще се занимава с национални въпроси на разузнаването. Този човек ще разглежда въпроси, свързани със злоупотреба с власт.

Други характеристики включват разпоредби за начина, по който американските компании обработват европейски данни. Тези компании ще трябва да се ангажират със "солидни задължения" за това, как данните да се обработват, за да се държат в безопасност от масово наблюдение и други потенциални нарушения на правата на личността.

„EU-US Privacy Shield няма да поддържа старото статукво“, се казва в съобщение от разговор с американското министерство на търговията днес. Компаниите ще трябва да вземат участие в информационни сесии, за да научат повече за това, как ще трябва да променят настоящите си бизнес модели. Ако в крайна сметка всички тези предпазни мерки се провалят или се окажат недостатъчни, ЕС ще бъде домакин на ежегоден съвместен преглед, на който ще се разясняват евентуални ревизии или изменения.

От страна на САЩ сделката е добре дошла. Компаниите не са били в състояние да прехвърлят данни, тъй като не е имало обща рамка, което се отразяваше негативно върху бизнеса.

 

Прочетете и това: Alphabet Inc вече е най-скъпата компания в света