Литиево-йонните батерии са важен елемент за отказа от изкопаеми горива. Също толкова важно е да се гарантира устойчивостта на техните вериги за доставки в полза както на обществото, така и на бизнеса. Процесът на добив на суровините, необходими за литиевите батерии, отдавна е свързан не само със замърсяване, но и с нарушаване на човешките права.

Ново изследване на Infyos, платформа за рискове във веригата на доставки, задвижвана от изкуствен интелект, отново алармира за това. То установи, че компаниите, които представляват 75% от световния пазар на батерии (от автомобилната индустрия до играчите в областта на потребителската електроника), имат връзки с една или дори две структури във веригата на доставки, които са изправени пред обвинения в принудителен и детски труд.

Платформата на Infyos анализира набори от правителствени данни, доклади на неправителствени организации, новинарски статии, социални медии и собствени източници на данни.

Анализът идентифицира нарушения на човешките права в различни богати на ресурси държави. По-голямата част от инцидентите са свързани с компании, които добиват и рафинират суровини в Китай, особено в Синдзян-Уйгурския автономен район в северозападната част на страната.

Характерът на нарушенията също варира - от принудителен труд под заплахата от никакво или минимално заплащане до 5-годишни деца, добиващи кобалт при опасни условия.

Световната индустрия за производство на батерии е свързана с тези злоупотреби, тъй като производителите могат да се снабдяват с материали от неетични компании или да създават бизнес партньорства, които прикриват тези неетични връзки чрез сложни структури на собственост.

От само себе си се разбира (или поне би трябвало да се разбира), че принудителният и детският труд водят до огромни последици, които оказват отрицателно въздействие както върху хората, така и върху обществото.

От гледна точка на бизнеса нарушенията на правата на човека във веригите за доставка на продукти могат да означават, че компаниите рискуват да загубят достъп до ключови пазари.

Снимка: Unsplash

Виж още: Задава се втори том от комикс антологията “Дъга”