В опит да предпази потребителите от случайно инсталиране на зловреден софтуер, Google забрани на Windows и Mac потребителите да инсталират разширения за Chrome браузъра, които не се хостват в официалния Chrome Web Store. Всъщност Google обяви тази промяна в политиката си за потребителите на Windows през май миналата година, но беше оставена „вратичка“ за хората, които използват версията за разработчици на Chrome (по-експериментална версия на браузъра, която се актуализира по-често), за да могат да инсталират разширения от където им харесва.

Според Google това е довело до проблеми с хакери, които са принуждавали хората да използват DEV версията на браузъра, за да ги излъжат да инсталират злонамерен софтуер. "Засегнатите потребители са останали с работещ зловреден софтуер в техния Chrome канал, без да са го избирали", казва в блог публикация Джейк Лечтлинг, мениджърът, отговарящ за разширенията за Chrome.

Сега Google блокира всички разширенията, които не се хостват в Chrome Web Store, независимо коя версия на Chrome използвате. Има и нови правила, които влизат в сила за потребителите на Windows през май и за Mac през юли. Повече информация за тях тук.

Политиката е огледало на строгия контрол, който прилага Apple в App Store, което вероятно ще накара някои потребители да се оплакват, че Chrome е станал по-малко отворен. Мотивите на Google са ясни: компанията казва, че след забраната за инсталирането на външни Web Store разширения е имало 75 процента спад в потребителските молби срещу нежелани разширения. От Google също казват, че Windows и Mac разработчиците все още могат да инсталират свои собствени разширения извън Chrome Web Store локално, включвайки режима за разработчици.

Ако разширенията ви в момента се хостват извън уеб магазина на Chrome, трябва да ги пренесете в него колкото е възможно по-скоро.

 

Прочетете още: Второто поколение Moto E получава Android Lollipop