Google иска да получи патент за метод за събиране на съобщения от други социални мрежи като например Facebook и Twitter. С това компанията ще даде право на потребителите да отговарят автоматично на статуси в избрани от тях социални мрежи.
В романа дистопия „The Circle“, Google и Facebook са се слели с други големи технологични компании, за да създадат единна, всевиждаща и всезнаеща социална мрежа. Това е измислица, но публикуваното наскоро заявление за патент прави ситуацията малко по-малко пресилена.
В заявлението за патент, Google описва начин за събиране на разнородни послания от други приложения - от социалните мрежи до SMS-и - и предлага автоматичен отговор към тях. Идеята е да се помогне на потребителите да се уверят, че те няма да пропуснат нито едно съобщение, както и да им се спести време за отговор.
Ето как Google описва метода:
Много потребители използват онлайн социалните мрежи и за професионални и за лични цели [...] Затова е изключително важно за потребителите да действат по подходящ начин, в зависимост от това, с коя социална мрежа оперират. Например може да бъде много важно да кажете "Поздравления!" на приятел/ка, който/която току що е започнал/а нова работа. Това се превръща в проблем, защото много потребители са абонирани за много различни социални мрежи... и заради това е възможно човек да пропусне подобни статуси.
На приложената снимка се вижда как може да работи новия метод.
Този метод може да се окаже полезен начин за потребителите на Google, за да се справят с претоварващите уведомления. Но един от аспектите на патента алармира защитниците на личната информация: предложението на Google да използва други услуги за събиране на широк спектър от данни.
„Събиращия модул на социалната мрежа ще взаимодейства с модула на пълномощията, за да изтегли потребителското име и парола на потребителя, както и друга информация, необходима за достъп до приложенията на отделните социални мрежи и социалните им графики.“
Трябва ли да изпадаме в паника за неприкосновеността на личния ни живот?
Използването на потребителски методи за събиране на информация, като предложения от Google патент, не е нещо ново разбира се. Практиката е неразделна част от настоящата API революция и е довела до противоречиви иновации от други компании като LinkedIn, която наскоро въведе начин за изтриване на данни от имейл, през своите собствени сървъри.
В случая на Google, процеса, описан в заявката за патент не е просто една нова функция, а е опит да се отговори на възхода на социалните мрежи. Google отдавна е установила, че й липсва стабилна социална общност, като компанията опитва най-различни методи - включително насилствено приобщаване към Google+.
Но дали заявка за патент на Google ще бъде одобрена?
От една страна, въпреки че заявката е довела до алармиране на защитниците на лична информация, патентното ведомство може да вземе решение за издаване на патент за няколко години. Но патентът може и никога да не се сбъдне.
От друга страна, идеята Google, да черпи данни от всяка друга комуникационна платформа, може да стигне твърде далеч, особено ако получи 20-годишен монопол над патента.