Google и Intel представиха три нови Chromebook и Chromebox лаптопа. Всеки от тях работи с мощните и същевременно супер икономични процесори Haswell на Intel.
Съобщението дойде на сцената на Intel Developer Forum в Сан Франциско като вицепрезидента на Intel Дъг Фишър и Сундар Пичай, ръководителя на Android и Chrome дивизиита на Google, показаха новия хардуер. Фишър и Пичай показаха два нови лаптопа от досегашните си хардуерни Chrome партньори, HP и Acer, както и Chromebook от Toshiba, и Chromebox от Asus. Устройствата с марка Asus и Toshiba са първите бройки с Chrome OS. Фишър обещава подобрения в живота на батерията до 50 на сто и скок на производителността с 15 на сто за устройствата с Haswell.
Но докато Google и Intel са щастливи от обявените четирите нови устройства, нито една от компаниите не разкри хардуерни подробности. Google само споменаха, че новите Chrome лаптопи ще са на пазара през следващите месеци. И все пак, една стъпка нагоре от Atom и Arm към Haswell е стъпка нагоре и за Chrome устройствата. До този момент, Chromebook са по скоро бюджетни лаптопи – без Chromebook Pixel от Google, разбира се. Част от това, поддържане на ниски цени бе използването на по-евтини процесори като Atom чипове от Intel, известни с тяхната широка употреба в нетбуците, или ARM процесорите, които се вграждат в таблетите. В допълнение, повечето Chromebook лаптопи досега използват екрани с по-ниски резолюции и евтини пластмасови корпуси.
Когато от Google представиха Pixel миналата година, те рекламираха своето устройство като концепция, която показва какво Chromebook може да бъде, ако хардуерните производители започнат да влагат по-висококачествени компоненти. Настоящата вълна на Chrome хардуера, използваща чипсет Haswell от Intel, изглежда е знак, че Pixel е оказал някакво влияние.
Chrome приложенията от своя страна стават все по-добри, а Haswell устройствата предлагат по добра производителност и енергоемкост. Бъдещето на Chrome OS и хардуерните устройства работещи с нея е светло, но само ако Google намери начин да предложи „още нещо“ спрямо конкурентните - Microsoft Windows и Apple OS X.