Китайски хакери се позиционират в ИТ мрежите на американската критична инфраструктура за потенциален сблъсък със САЩ, заяви високопоставен американски служител по киберсигурността.
Морган Адамски, изпълнителен директор на Киберкомандването на САЩ, заяви, че кибероперациите, свързани с Китай, имат за цел да спечелят предимство в случай на голям конфликт със САЩ.
Длъжностни лица предупредиха, че свързани с Китай хакери са компрометирали ИТ мрежи и са предприели стъпки за извършване на разрушителни атаки в случай на конфликт. Дейностите им включват получаване на достъп до ключови мрежи, за да се даде възможност за потенциални смущения, като например манипулиране на системите за отопление, вентилация и климатизация в сървърните помещения или нарушаване на контрола на критични енергийни и водни източници, заявиха американски служители по-рано тази година.
Адамски говори пред изследователи на конференцията за сигурност Cyberwarcon в Арлингтън, Вирджиния. Миналият четвъртък американският сенатор Марк Уорнър заяви пред вестник „Вашингтон пост“, че предполагаемата хакерска атака срещу американски телекомуникационни фирми, свързана с Китай, е най-тежката хакерска атака в историята на САЩ.
Тази операция за кибершпионаж, наречена „Солен тайфун“, е включвала откраднати данни за записи на разговори, компрометирани комуникации на висши служители на двете основни президентски кампании в САЩ преди изборите на 5 ноември и телекомуникационна информация, свързана с искания на американските правоприлагащи органи, съобщи наскоро ФБР.
ФБР и Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност предоставят техническа помощ и информация на потенциалните цели.
В петък Адамски заяви, че правителството на САЩ „изпълнява глобално синхронизирани дейности, както с офанзивен, така и с дефанзивен характер, които са лазерно фокусирани върху деградирането и прекъсването на кибероперациите на КНР по целия свят“. Публичните примери включват разкриване на операции, санкции, повдигане на обвинения, действия на правоприлагащите органи и съвети за киберсигурност, с участието на множество държави.
Снимка: Unsplash
Виж още: Google трябва да продаде браузъра Chrome и да отвори индекса за търсене за конкуренти