През 2025 г. безжичната връзка изглежда е начин за всичко. Затова е малко отрезвяващо да си припомним прозаичната физическа реалност, която е в основата на съвременните комуникации, а именно, че наистина дълги кабели пренасят 98% от интернет трафика. Затова сега идва ред на новия интернет кабел на Meta, който се планира да бъде по-дълъг от обиколката на Земята и да се спуска на дълбочина до 7 километра в морето.

Ако това веднага ви се стори нелогично, такива кабели очевидно не минават по права линия по повърхността на планетата. Всъщност в блог публикация Meta казва, че новият кабел ще свързва САЩ, Индия, Южна Африка, Бразилия и др.

Наистина грубо казано, кабелът ще влезе във водата на източния бряг на САЩ, ще се спусне до Бразилия, след което ще се прехвърли през Атлантическия океан и ще прекоси долния край на Африка. Оттам ще стигне до Мумбай, Индия, след това до Куинсланд, Австралия, преди да направи последния си воден преход през Тихия океан и да се озове на сушата в САЩ, отново на калифорнийския бряг.

Целият нов кабел с кодово име Waterworth е планиран да бъде с дължина 31 000 мили, или 50 000 километра. За сведение обиколката на Земята е малко под 40 000 километра.

Meta описва новия кабел като „многомилиардна, многогодишна инвестиция за укрепване на мащаба и надеждността на световните цифрови магистрали чрез отваряне на три нови океански коридора с изобилна, високоскоростна свързаност, необходима за стимулиране на иновациите в областта на изкуствения интелект по целия свят“.

Може би не е изненадващо, че кабелът ще бъде технически иновативен и ще бъде положен на дълбочина до 7 километра в океана.

„Продължаваме да усъвършенстваме инженерния дизайн, за да поддържаме устойчивостта на кабела, което ни позволява да изградим най-дългия проект за 24 двойки влакна в света и да подобрим цялостната скорост на разгръщане. Също така разгръщаме първото по рода си маршрутизиране, като увеличаваме максимално количеството на кабела, положен в дълбоки води - на дълбочина до 7000 метра, и използваме усъвършенствани техники за заравяне в зони с висок риск от разломи като например плитки води в близост до брега, за да избегнем повреди от корабни котви и други опасности“, казва Meta.

Снимка: Unsplash/Meta

Виж още: Части от нашия най-близък звезден съсед Алфа Кентавър може би вече са ни достигнали