Нашият най-близък звезден съсед Алфа Кентавър се движи към нас с бавни и постоянни темпове. След около 3000 години тройната звездна система ще бъде в най-близката си точка до Земята, но според нови изследвания материал от Алфа Кентавър вече е достигнал до нашата Слънчева система. И още е на път.

Понастоящем галактиката Алфа Кентавър се намира на 4.37 светлинни години от Земята, което е сравнително близко разстояние от космологична гледна точка. Нашият любопитен съсед е тройна звездна система, съставена от две слънцеподобни звезди - Алфа Кентавър А и Алфа Кентавър Б, и червено джудже, известно като Проксима Кентавър. Докато пътува през Космоса, заетата звездна система изхвърля материал в междузвездното пространство. В изследването, което е прието за публикуване в списание Planetary Science Journal, се изчислява, че около един милион обекта от Алфа Кентавър постепенно са се промъкнали в нашата Слънчева система през последните 10 милиона години.

През 2017 г. дълъг обект с форма на пура премина без предупреждение през Слънчевата система. Оумуамуа, както стана известен, е първият известен междузвезден обект, посетил нашата Слънчева система. Произходът му обаче остана до голяма степен загадъчен.

Откъде се е появила тази странна космическа скала?

За да разберат по-добре междузвездните обекти, изследователите в новото проучване използват Алфа Кентавър като пример, като проучват дали материал от близката звездна система може да си проправи път до орбитата около Слънцето. Нещата в Космоса винаги са в движение. Гравитационните сили, магнитните полета и междузвездното съпротивление привличат обектите към нашата Слънчева система и според проучването само обекти с размери над 10 микрона могат да оцелеят по време на пътуването.

Използвайки компютърни модели, които симулират появата на материал от Алфа Кентавър в сравнително близкото минало, изследователите откриват, че около един милион обекта, по-големи от 100 метра, може да се крият в Облака на Оорт - гигантски сферичен мехур около Слънцето, който е най-отдалеченият регион на нашата Слънчева система.

Като се има предвид колко са далеч, тези обекти биха могли да бъдат изключително трудни за откриване. Съществува далечен шанс, едно на милион, един от тези обекти да се намира в рамките на 10 астрономически единици (AU) от Слънцето. Една AU е средното разстояние на Земята до Слънцето, така че при 10 AU става дума за разстояние, близко до орбитата на Сатурн. „Всеки материал, който в момента напуска тази система с ниска скорост, би се насочил повече или по-малко към Слънчевата система“, се казва в статията.

Важно е да се уточни, че проучването предлага идея, основана на компютърни симулации; астрономите все още не са открили никакъв междузвезден материал от Алфа Кентавър. Въпреки това, ако такъв материал съществува, идентифицирането му би било важна първа стъпка, тъй като изучаването на частици от тази близка звездна система би могло да даде ценна информация за Алфа Кентавър.

В орбитата на Проксима Кентавър има две екзопланети - планета с размерите на Земята, разположена в обитаемата зона (тази точка, където на повърхността може да се запази течна вода), и суперземя, разположена по-далеч. Предполага се, че на Алфа Кентавър А има екзопланета с размерите на Нептун, но учените все още не са потвърдили откриването ѝ. Вероятно около тройната звездна система обикалят още планети, които може да са обитаеми. Ето защо разбирането на междузвездния материал, който може да е дошъл от Алфа Кентавър, може да даде нови сведения за това как се формират планетите и за търсенето на живот на екзопланети.

Снимка: Unsplash/ESA/NASA

Виж още: Светлинното платно може да позволи междузвездни пътувания с невиждани досега скорости