Базиликата „Свети Петър“, основен обект за поклонение за милиони католици, се посещава от около 15 милиона души годишно. Тя е известна с ренесансовата и бароковата си архитектура, за която са допринесли известни творци като Микеланджело и Бернини.
Fabbrica di San Pietro, католическа институция, която отговаря за опазването и поддръжката на базиликата „Свети Петър“, си партнира с Microsoft за създаването на „цифров близнак“ на базиликата. Тази свръхпрецизна виртуална реконструкция позволява на поклонниците и посетителите да изследват структурата виртуално.
За изпълнението на този проект Microsoft си сътрудничи с Iconem, лидер в областта на цифровото опазване, известен със създаването на 3D реплики на най-известните исторически забележителности и археологически обекти в света. Microsoft използва Azure, фотограметрия и изкуствен интелект, за да създаде изключително прецизна виртуална реконструкция на базиликата „Свети Петър“.
Екипът на Iconem е заснел над 400 000 изображения с висока резолюция, използвайки усъвършенствани техники за фотограметрия. Те прекараха три седмици в сканиране на базиликата с различни устройства, включително дронове, камери и лазери. Огромният обем събрани изображения беше обработен с помощта на облачната платформа Microsoft Azure. Генерираните с изкуствен интелект изображения, получени от фотограметричните данни на Iconem, подобриха визуализацията както на интериора, така и на екстериора на Базиликата.
Лабораторията AI for Good на Microsoft допринесе с усъвършенствани инструменти за усъвършенстване на цифровия близнак с точност до милиметър. ИИ беше използван и за откриване и картографиране на структурни уязвимости, като пукнатини и липсващи мозаични плочки, което подпомогна властите на Базиликата при ремонтни дейности.
Предстоящият интерактивен уебсайт и завладяващите изложби ще позволят на всеки да се запознае с базиликата „Свети Петър“ както в цифров вид, така и на живо.
Този иновативен проект, подкрепен от Microsoft, запазва историческото и архитектурното наследство на базиликата „Свети Петър“, като същевременно я прави по-достъпна за хората по целия свят. Благодарение на силата на технологиите посетителите вече могат да се докоснат до величието и художественото майсторство на тази емблематична забележителност по вълнуващи нови начини.
Снимка: Unsplash
Виж още: Фотоизложбата Занаятчиите на София: пазителите на ръчното майсторство в големия град