Учени от Аржентина са открили отлично запазени фосилни останки от най-старата известна попова лъжичка - ларвен стадий на голям вид жаба, живял заедно с динозаврите преди около 161 милиона години през юрския период.

Изследователите твърдят, че вкаменелостта, дълга 16 см, хвърля светлина върху еволюцията на жабите и жабоподобните, като показва, че днешните представители са до голяма степен непроменени от предшествениците си през юрския период. Най-старите известни вкаменелости на жаби датират от още по-ранна епоха, въпреки че не са открити по-стари вкаменелости на техните ларви.

Според изследователите екземплярът, принадлежащ на известен досега вид, наречен Notobatrachus degiustoi, е толкова добре запазен, че включва останки от някои меки тъкани, които обикновено не се наблюдават във вкаменелости. Например очите и нервите на поповата лъжичка са запазени като тъмни отпечатъци на анатомичното им място във фосила.

Вкаменелостта е открита през 2020 г. по време на разкопки за останки от динозаври в ранчо в провинция Санта Крус, на около 2300 км южно от Буенос Айрес в обширния южен район на Патагония в Аржентина.

Запазени са главата и по-голямата част от тялото на поповата лъжичка. Жизненият цикъл на жабите е двуетапен, като ларвата се превръща във възрастна форма. Този екземпляр е бил в късен стадий на метаморфоза. Възрастните от този вид са с дължина, подобна на тази на откритата попова лъжичка, казват изследователите.

„Това е не само най-старата попова лъжичка в света и е невероятно запазена, но и ни разказва за размера на един от малкото видове жаби, познати от онова време“, казва биологът Мариана Чуливер от Fundación Azara-Universidad Maimónides, водещ автор на изследването, публикувано в списание Nature.

„В нея има останки от меки тъкани, като нерви или очи, но също така основната характеристика, която е запазена, е хиобранхиалният скелет - хрущялният скелет, който поддържа хрилете“, казва Чуливер. „Това е много важно, защото ни позволява да разберем диетата и начина на живот на тези организми.“

Вкаменелостта разкрива, че морфологията на поповите лъжички е останала почти непроменена през последните 160 милиона години.

Снимка: Unsplash

Виж още: Тази съвременна операционна система всъщност може да се побере на дискета (ВИДЕО)