Ако ви се струва, че магазинът на Google Play изглежда малко по-малко претъпкан тези дни, не си въобразявате. Според нови данни, споделени от фирмата за анализ на приложения Appfigures, голямото почистване през изминалата година е намалило почти половината от приложенията от пазара на Android.

В началото на 2024 г. в Google Play има около 3.4 милиона приложения в световен мащаб. Днес броят им е намалял до около 1.8 милиона, което представлява спад от 47%. Appfigures посочи, че това не е част и от по-широка тенденция в индустрията. В App Store на Apple например се наблюдава лек ръст на приложенията през същия период, като броят им е нараснал от 1.6 млн. на 1.64 млн.

Така че какво стои зад свиването на Play Store?

Всичко започва през юли 2024 г., когато Google реши да затегне политиките си за качеството на приложенията. Тогава Google обяви, че ще започне да забранява не само счупени приложения, които се сриват или отказват да се отворят, но и приложения, които предлагат „ограничена функционалност и съдържание“. Това означаваше, че трябва да се изчистят статични приложения без реални функции: приложения, които просто показват PDF файл, приложения, които предлагат само един тапет, и приложения, които изглежда изобщо не правят нищо.

В продължение на години по-лекият процес на преглед на приложенията в Google, който често разчиташе на автоматични проверки и сканиране за зловреден софтуер вместо на практически преглед от човек, доведе до наводняване на Play Store с нискокачествени приложения. В същото време Apple отдавна прилага по-строги стандарти, преди да допусне приложенията в своята платформа. Като вдига летвата, Google има за цел да улесни потребителите в намирането на висококачествени приложения, без да се налага да се промъкват през измами, спам или изоставени проекти.

Google потвърди, че по-строгите правила, както и по-строгата проверка на разработчиците, задължителните тестове за нови акаунти и разширените човешки прегледи, са изиграли голяма роля за резкия спад. Компанията посочи и по-широки усилия, положени през 2024 г., включително инструменти с изкуствен интелект за откриване на заплахи, по-силна защита на личните данни и модернизирани инструменти за разработчици.

Изглежда, че всички тези мерки се отплащат. Google заявява, че е блокирала 2.36 млн. приложения, които са нарушавали правилата на Play Store още преди да бъдат пуснати, и е забранила над 158 000 акаунта на разработчици, свързани с вредно поведение.

Има и няколко други фактора, които играят роля. През февруари тази година ново правило на Европейския съюз принуди разработчиците да посочват публично имената и адресите си в списъците с приложения или да рискуват да бъдат изключени от списъка на пазарите в ЕС. Въпреки това Apple се сблъска със същото изискване и все пак успя да увеличи каталога си с приложения, което предполага, че вътрешното почистване на Google е имало много по-голямо въздействие.

Интересно е, че Appfigures отбеляза, че броят на приложенията в Play Store е започнал да намалява още преди официалната чистка миналото лято, макар че остава неясно защо. Въпреки това има признаци, че разработката на приложения за Android продължава да бъде активна: тази година в Play Store вече са пуснати 10 400 нови приложения, което е със 7.1% повече в сравнение със същия период на миналата година.

Снимка: Unsplash

Виж още: Мини ледникова епоха може би е причинила края на могъщата Римска империя