Спомняте ли си концепцията на Phonebloks – вечният телефон? Е, Motorola има подобна идея, която да позволи на потребителите да създават своя смартфон по начина, по който те биха искали. По-голяма свобода, която излиза извън пределите на цвета на панела, тапета и мелодията за звънене.

 

„Проектът Ара“, както е наименованието на инициативата, е отворена хардуерна платформа за създаване на модулни смартфони. Структурната рамка е основата, която „приютява“ модулите, избрани от потребителя – дисплей, клавиатура, допълнителна батерия и други. По този начин собственикът на телефона ще може лесно да смени развалена част или да я подмени с по-нов, по-добър модел. Това ще увеличи многократно живота на смартфона.


„Нашата цел е да изградим по-смислена и открита връзка между разработчици, потребители и техните телефони“, написаха от Motorola в своя блог. „Искаме да предоставим силата на избора върху възможностите на телефона, неговия облик, къде и от кой е произведен, колко ще струва и колко време ще бъде актуален“.


 

Проектът се разработва повече от година, а сега в него е взел участие и Дейв Хакенс, създателят на концепцията Phonebloks, която, за да напомним искаше да вдигне достатъчно шум. Е, разпространението на идеята започва след по-малко от 4 часа. Интересно съвпадение...

 

„Искаме да направим хардуера това, което направи Android за софтуера: оживена екосистема за производители, за които да свалим бариерите и да увеличим скоростта на иновациите“, допълват от хардуерния производител.

 

Ако Motorola, с помощта на Google, успеe в това свое начинание, ще станем свидетели на дълго очакваната революция в мобилните технологии, които, можем да си признаем, правят доста ситни крачки в последно време. Искате по-добра камера, а вградената памет ви е твърде много? Можете да похарчите повече за хубав оптичен сензор, а да спестите от паметта. Високоговорителят се е повредил? Откачете го лесно и бързо и го сменете с нов.

Проектът продължава със следващия етап – търсене и присъединяване на разработчици, които да създават модули за платформата. Очаква се и да видим алфа версия съвсем скоро – още тази зима. Мислите ли, че ще станем свидетели на революция в технологиите?

Тагове: