Всяка година виждаме новите модели телефони, които струват по-скъпо от предишния модел, а предлагат малък набор от подобрения. Редки са случаите, в които получаваме нещо „напълно ново“. Най-често задаваният въпрос е „Заслужава ли си да подменя стария с новия модел?“, а отговорът е в категорията „по-скоро не“. Това би направило големите компании много, ама много тъжни. Принципът е ясен: пускай малко подобрения, не изигравай всичките си жокери в едно раздаване. Лошото е, че устройствата се произвеждат по начин, който само ни дава илюзорния избор в битката между „да взема“ или „да не взема“ новия модел. Новите мобилни телефони се капсуловат, повечето са монолитен блок, а частите са такива цени, че ако нещо се развали – по-добре да се купи изцяло нов апарат. Много лошо за нас, потребителите, но отлично за големите корпорации. Добрата новина е, че надежда има! Е, по-скоро има концепция за надежда, но и това звучи добре.

 

Phonebloks е с много проста концепция. Имаме основна платка (motherboard), в която са пробити малки дупчици. Тя е основата, а към нея са прикачат всички части, подобно на Lego дъска, върху която редим замъци или космически кораби. Върху предната част на платката се прикача дисплей, а на задната страна, под формата на блокчета – всички хардуерни функции, които карат телефона да работи – батерия, антена, процесор и т.н. Дупчиците на платката съдържат електрически конектори, които формират мрежа с проводниците, монтирани на блокчетата. Тази система създава напълно функционален, но и напълно „подобряем“ апарат.

 

 

Излиза по-нов диспелей, с по-голяма резолюция или старият е просто счупен? Лош късмет – останалите параметри са добри. Ето силата на концепцията – взимаме нов дисплей, откачаме стария и го подменяме. Но това не е всичко. Апаратът може да бъде направен така, че да върши работа на всеки потребител. Ако искате по-добра батерия, по-добър високоговорител, а не искате камера – просто се заместват блоковете с такива, от които имате нужда. Ако имате различни части – ще можете да имате различен телефон, настроен според нуждите на ситуацията. Всички блокове се фиксират чрез пластина, която се монтира чрез два винта – за да не се получи ефекта „Lego корабче, пада на земята и се разхвърчат части във всички посоки“.

 

Самата концепция е дело на Dave Hakkens, а за да успее – той иска цялата подкрепа, която можем да му дадем. Идеята му е за кампания, подобна на тези, които се организират в Kickstarter, но без частта с финансирането. Hakkens иска да види колко хора ще проявят интерес. Просто трябва да посетите страницата и да покажете своята подкрепа. Phonebloks.com не се отваря в момента, тъй като има много голям трафик към страницата.

 

Идеята изглежда отлична, а и има много хора, които биха се възползвали от такъв телефон – много потребители предпочитат телефоните им да имат слот за microSD карта памет или да могат да подменят батерията си, а това е най-малкото. „На хартия“ концепцията изглежда и напълно възможна. Трудностите ще се появят в процеса на разработка. Надяваме се, че тази идея ще види бял свят. Единствените, които няма да се радват са големите производители. Вижте и промо клипа, създаден от Dave Hakkens! Мислите ли, че тази концепция може да стане реалност?