Битката за бъдещето на изкуствения интелект току-що стана изключително скъпа и дълбоко лична. Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман се изказа срещу съперника си Илон Мъск ден след като отхвърли потенциално сеизмична сделка, която може да определи бъдещето на изкуствения интелект. Той заяви пред ръководената от Мъск група инвеститори, че производителят на ChatGPT не се продава - въпреки огромната оферта за закупуване на компанията зад него.

„Илон опитва всякакви неща в продължение на дълго време. Това е последният му ход - епизодът от тази седмица“, каза Олтман пред телевизия Bloomberg в интервю на конференция за действия в областта на изкуствения интелект в Париж във вторник. „Мисля, че той вероятно просто се опитва да ни забави“.

Мъск обяви в понеделник, че оглавява група инвеститори, които са предложили да купят OpenAI за 97,4 млрд. долара. Управителният съвет на OpenAI ще трябва да разгледа огромната оферта, но не е ясно дали ще я разгледа сериозно, ако смята, че Мъск ще се отклони от мисията на компанията.

Въпреки това офертата може да затрудни плановете за реорганизация на OpenAI - и да ги оскъпи значително.

Мъск, един от съоснователите на OpenAI, който в крайна сметка напусна компанията, отдавна враждува с Олтман и е подал редица съдебни жалби срещу OpenAI и Олтман, твърдейки, че компанията за изкуствен интелект и нейното ръководство са представили OpenAI в невярна светлина като благотворителна организация.

OpenAI се управлява от организация с нестопанска цел, която контролира юридическо лице, наречено OpenAI LP - дружество с нестопанска цел, което съществува в структурата на по-голямата компания. Тази компания с идеална цел доведе OpenAI от фактически безполезен бизнес до оценка от около 100 милиарда долара само за няколко години - и Олтман до голяма степен е признат за ръководител на този план и за ключ към успеха на компанията.

Мъск твърди, че OpenAI е нарушила учредителния си устав, като се е опитала да реализира печалба със своите инструменти за изкуствен интелект.

Ако офертата на Мъск е легитимна (а това е много вероятно, тъй като е най-богатият човек в света), OpenAI най-вероятно ще има отговорността да докаже, че тяхната идея за трансформация в търговска компания (от non-profit в момента) оценява по-добре компанията. Същевременно, тъй като OpenAI е организация с нестопанска цел, тя няма отговорност за максимизиране на възвръщаемостта.

Какъвто и да е случаят, най-известната в света компания за изкуствен интелект сега има пред себе си много по-сложен път, отколкото преди.

Снимка: Unsplash

Виж още: AMD обеща 4К гейминг за всички със следващото си поколение видеокарти