Тъмният режим, нощният режим, дизайнът "светлина на тъмно" или както искате да наречете версията на компютърното съдържание, която не се усеща ослепително ярка през нощта, имаше нещо като пиков момент около 2019 - 2020 г. Тогава Android и iOS разработиха общосистемен начин за въвеждане на по-тъмна тема и поискаха от съвместимите приложения да направят същото. Скоро ги последваха много, много системи, приложения, уебсайтове и други цифрови инструменти.

С изключение най-вече на Wikipedia. Въпреки че е един от сайтовете, които са най-благосклонни към нощното блуждаене на ума, Wikipedia нямаше официален начин да промени емблематичните си бели страници в нещо по-удобно за сън и за очите. Сега, след огромни усилия от страна на общността, тъмният режим (технически тъмна настройка "Цвят") е достъпен за повечето посетители на сайта както на десктоп, така и на мобилни устройства.

При настолните компютри потърсете странична лента отдясно, в която има бутони за настройка на размера и ширината на текста, а след това "Цвят (бета)". Ако не виждате странична лента, потърсете икона, наподобяваща очила, в горния десен ъгъл, близо до инструментите за търсене и акаунт. При мобилни устройства потърсете трите хоризонтални ленти (известни още като бутон "Хамбургер") в горния ляв ъгъл на страницата, изберете "Настройки", след което изберете "Цвят". Има стандартен Светъл, който познавате, Тъмен и Автоматичен, който взема цветовите си сигнали от вашата система.

Преди повече от година тъмният режим с лекота спечели статуса на най-желаната функция в проучването на желанията на общността на Wikipedia за 2023 г. На пръв поглед може да изглежда лесно да се обърнат цветовете на един предимно текстов уебсайт към техните обратни противоположности, но както беше отбелязано в дискусия по проучването за 2023 г. в Reddit, това никога не е толкова просто. Много от стиловете на енциклопедията имат твърдо зададени цветове. Разширенията за браузъри, които превръщат Wikipedia в тъмна, обикновено съдържат огромен брой ръчни пренастройки за тях.

Снимка: Unsplash

Виж още: AMD вече работи по процесори Zen 7, които са три поколения напред в бъдещето