Нови законови промени ще забранят такситата "копърки" и популярната услуга за споделено пътуване Uber, съобщава Offnews. Текстовете са разгледани от от ресорната комисия в Народното събрание и са предложени от депутатите от ГЕРБ Цветомир Михов и Иван Вълков.
В момента разрешение за таксиметров превоз се дава и на шофьори, които нямат лиценз, но имат преотстъпен такъв от фирма-превозвач. По този начин т.нар. “копърки” се оправдават пред институциите, като посочват, че не носят отговорност за шофьорите си. И така, въпреки многобройните регистрирани нарушения, лицензите им не могат да бъдат отнети, пише topnovini.bg.
Предвиждат се промени в чл. 12, ал. 1 от Закона за автомобилните превози (ЗАП) - след думата "регистрация" текстът да се заличи. В момента той изглежда така: "Таксиметров превоз на пътници може да се извършва от търговци, притежаващи удостоверения за регистрация, или от водачи, извършващи дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка". Също така промените в ЗАП предвиждат в чл. 24, ал 1 думите „или от водачи, извършващи дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка“ също да бъдат заличени, припомнят колегите.
Сегашните текстове от Закона за автомобилните превози (ЗАП) гласят: "Таксиметровите превози на пътници се извършват от регистрирани превозвачи или от водачи, извършващи дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка, с леки автомобили до седем места, включително мястото на водача, с електронен таксиметров апарат с фискална памет, по ред, определен в наредбата по чл. 12а, ал. 5, след издаване на разрешение за таксиметров превоз на пътници."
Промените ще засегнат и иновативната услуга Uber, която е постоянен обект на критики от страна на различни държавни управления по света.
Припомняме, че през февруари държавата погна Uber с мощта на всички възможни институции, включително ДАИ, МВР и данъчните. В публичното пространство така и не бяха оповестени резултати от тези проверки, което означава, че или не са констатирани нарушения, или те въобще не са се състояли.
Защитник на новата услуга е и депутатът от БСП-Лява България Георги Кадиев, който за малко да бъде изключен от парламентарната група заради внесени предложения за позволяване на агитацията на майчин език с преводач. През март месец депутатът публикува пост в социалната мрежа Facebook, в който каза, че вижда "плюсовете за повече конкуренция, драстично намаляване на цените на превоз от 70-80 ст./км на 40 ст./км, както и възможността за странични доходи", но добави, че услугата носи и потенциални проблеми. По думите му основните проблеми с Uber се отнасят най-вече до сигурността на пътуващите и "заобикалянето на Закона за автомобилните превози по отношение възраст на автомобили и брой лицензии".
Днес той публикува нов пост в социалната мрежа:
"Връщам се на темата Юбер. Вчера парламентарната транспортна комисия гласува промени на колегата Михов от ГЕРБ, с които таксиметрови фирми не могат да преотстъпват лиценза си на външни шофьори, които са самонаети лица. Аргументът му: когато има нарушение и искат да отнемат лиценза, фирмата се оправдана със самонаетите. Проблемът е, че това автоматично изкарва Юбер и подобни извън играта. Те никога няма да се съгласят да наемат шофьори на трудов договор."
Икономистът Владимир Каролев също коментира темата във Facebook: "Големите таксиметрови фирми са излобирали да се ограничи конкуренцията. Честито на печелившите".