На 21 декември 2024 г., малко преди 14:00 ч., учените накараха мъртвите да проговорят. ELIZA, първият чатбот в света, се завърна. Дълго време имитирана, но не и перфектно възпроизведена, ELIZA отдавна се смята за изгубена, но през 2021 г. учените откриват ранна версия на кода ѝ в архивите на нейния създател и през изминалите години го сглобяват отново.
ELIZA е съживена и можете да я изтеглите от тук, за да се убедите сами.
Кодирана и итерирана от 1964 до 1967 г., ELIZA е разработена от компютърния учен от Масачузетския технологичен институт Джоузеф Вайзенбаум. Елементарна по днешните стандарти, ELIZA е била хит по време на създаването си. Той ѝ придава характер на психотерапевт, а секретарката му била толкова очарована от чатбота, че помолила Вайзенбаум да напусне стаята, когато разговаря с него.
В нов научен труд на членовете на проекта ELIZA Archeology Project се описва как са открили и възкресили чатбота, както и неговият произход и последващо разпространение. Вайзенбаум програмира ELIZA на ранен език, наречен MAD-SLIP, на компютърна система за споделяне на време, наречена Compatible Time-Sharing System или CTSS.
ELIZA бързо напуска компютъра на Вайзенбаум. Когато се разпространява в ранните компютърни мрежи, програмистите адаптират алгоритъма на други езици. Един от тези ранни клонинги е създаден на Lisp от един от техническите ръководители на ARPAnet, предшественика на съвременния интернет. Версията на Eliza на Lisp е един от първите битове данни в тази зараждаща се мрежа и се разпространява бързо.
Десетилетие по-късно списание Creative Computing публикува клонинг на ELIZA, написан на BASIC. Това става през 1977 г., същата година, в която на пазара се появяват Apple II, Commodore Pet и TRS-80. Тези машини доведоха до експлозия на домашните компютри и до разпространението на компютърния език BASIC.
В момента в интернет има безброй варианти на тази BASIC версия на ELIZA, а оригиналната MAD-SLIP версия отдавна се смята за изгубена в историята. Тогава компютърният учен от Станфорд Джеф Шрегър убеждава архивистите от Масачузетския технологичен институт да преровят кутиите с материали на Вайзенбаум и те правят важно откритие: ранни версии на кода MAD-SLIP.
Кодът бил непълен и се наложило да се правят много опити и сложни емулации, за да се възстанови работата му. „Това изискваше многобройни стъпки на изчистване и допълване на кода, инсталиране на емулаторен стек и отстраняване на грешки, нетривиално отстраняване на грешки в самия намерен код и дори написване на някои напълно нови функции, които не се намираха в архивите или в наличните реализации на MAD и SLIP“, се казва в статията.
Макар да им отне време и много усилия, програмистите са успели да накарат ELIZA да заработи отново и са я направили достъпна за всеки, който иска да общува с нея.
Снимка: Unsplash
Виж още: Изгубен свят под Тихия океан: откриха мистериозни структури дълбоко в мантията на Земята