Радикални промени в данъчния закон на ЕС може да стане причина за вдигане на цената приложенията, електронните книги, както и филмите и музикалните албуми със средно 6,5% в цяла Европа. Новото законодателство - известно като Директива 2008/8/ ЕС, влиза в сила на 1 януари 2015 година и е предназначено да затвори данъчната вратичка, която използват големи компании, за да плащат по-малко ДДС (данък добавена стойност) за цифрови стоки.

Въпреки, че много хора няма да останат доволни от перспективата да плащат повече за своите игри, филми, книги и музика, то привържениците на законопроекта смятат, че това ще изравни правилата на играта между малките и големи компании и ще създаде по-справедлив пазар. Но критиците отговарят, че разходите за съответствие ще съсипят малките компании.

Според настоящия закон, търговците, продаващи цифрови стоки в Европа трябва да облагат клиенти с ДДС само в страната, в която компанията има седалище. Това позволява на компании като Amazon, Microsoft, Apple и Google да създават малки офиси в страни с благоприятни ДДС ставки и да регистрират всички свои европейски продажби там.

Люксембург, например, е една малка държава с дължина от само 82 километра, но има изключително ниски ДДС ставки (само 3%), което кара Amazon да я избере за своя европейска "щаб-квартира". 500-те служители на компанията в Люксембург може да бледнеят пред 5-те хиляди в Лондон, но всички продажби на Amazon, направени в Европа, все пак минават през Люксембург.

Чрез принуждаването на компаниите да начисляват ДДС за дигитални стоки на местно ниво от ЕС заявяват, че ще улеснят по-малките местни компании да са конкурентни на американските гиганти. Google Play, iTunes и онлайн магазините на Amazon ще бъдат засегнати, но решението за повишаването на цените ще бъде индивидуално решение на разработчиците, музикалните лейбъли, или филмовите студиа.

Въпреки че няма консенсус за това какво ще се случи, в общи линии се очаква, че клиентите ще трябва да поемат новите ставки на ДДС. Множество собственици на малки компании и еднолични търговци казват, че разходите и административната тежест ще бъдат пагубни, защото ако компании като Google, Apple и Amazon могат да си позволят плащането на по високи данъци във всяка държава от ЕС, то една малка компания няма тези ресурси.

 

Прочетете още: Google поема плащането на ДДС от продажби на приложения в ЕС

Тагове: