Тазгодишната среща Web Summit в Лисабон беше посветена на изкуствения интелект - и на робот, който сортира пране. Digit, хуманоид, създаден от американската фирма Agility Robotics, демонстрира колко далеч е стигнал изкуственият интелект за няколко години, като реагира на гласови команди - филтрирани чрез модела Gemini AI на Google - за да разгледа купчина цветни тениски и да ги постави в кошница.
Демонстрацията не беше безпроблемна, но ентусиазираната реакция, почти две години след стартирането на ChatGPT, отразяваше вълнението от всичко, свързано с изкуствения интелект, което цареше на най-голямата годишна технологична конференция в Европа.
Разговорите за спад в бума на ИИ сякаш не можеха да се чуят над виковете на подкрепа за Digit, докато тя обмисляше различни нюанси на дрехата. Независимо от това, призивите за предпазливост бяха налице, обсъждайки познати теми като безопасността, работните места и климата, тъй като ИИ започва да влияе на огромен брой индустрии. Ето някои от основните ИИ теми по време на събитието.
Сигурност на работното място
Основният дебат се въртеше около това дали ако милиони работни места ще бъдат изместени от ИИ, дали те ще бъдат заменени от нови роли за хората, тъй като технологията създава нови възможности?
Многократно беше повдигнат въпросът за възможността началните работни места да станат жертва на изместването. Участниците говориха за това, че тези работни места ще бъдат засегнати в професионални отрасли като правото, финансите и дори технологиите, тъй като инструментите на ИИ, които могат да изпълняват задачи автономно, ще могат да извършват сравнително проста работа, като например първоначална проверка на договори или обработка на запитвания от потенциални клиенти.
Климатът
Въздействието на изкуствения интелект върху климата, най-вече чрез енергоемките центрове за данни, използвани за обучение и управление на моделите на изкуствения интелект, предизвика предупреждения, че конкуренцията за доставка на енергия може да противопостави технологичните фирми на общностите.
Безопасност
При целия бунтарски дух на изкуствения интелект събитието даде трибуна за изява на проф. Макс Тегмарк, водещ глас в предупрежденията за необуздано развитие на технологията.
Тегмарк, специалист по ИИ в Масачузетския технологичен институт, заяви пред многобройната тълпа, че индустрията се намира на кръстопът, когато може да разработи изкуствен общ интелект - системи за ИИ, които да се равняват или да надвишават човешкия интелект - което води до „разумна вероятност всички да сме мъртви след 10 години“ или да живеем в „антиутопия“, където хората са напълно обезсилени.
Ще замени ли ИИ хората-създатели на съдържание?
Създателят на сериала Peaky Blinders Стивън Найт заяви, че творческите специалисти ще бъдат в „челните редици“ на битката между ИИ и човечеството. Според него обаче компютрите ще загубят, защото не могат да създават неочакваното. Въпросът беше подчертан миналия месец, когато стана ясно, че британската телевизия ITV обявява конкурс за работа на стойност 95 000 паунда годишно, свързана с използването на ИИ за „оформяне на бъдещето на създаването на съдържание“.
Найт описа подхода на ИИ към творческата работа като „вземане на предишен опит или прецедент и представянето му по различен начин“ и каза, че човешкият подход към изкуството е подобен, но все пак е „нещо повече“.
„Когато един креативен човек създава нещо ново, причината то да работи е, че не се очаква да стане така.“
Снимка: Unsplash
Виж още: Според Google това са 5-те най-големи онлайн заплахи, които ви дебнат в момента