Американските правоприлагащи органи не се интересуват само от спирането на видеопиратите. Федералните власти повдигнаха обвинения срещу двама руски граждани, Антон Наполски и Валерия Ермакова, за предполагаемо управление на пиратското хранилище за електронни книги Z-Library. Сайтът беше обявен за „най-голямата библиотека в света“ и съдържаше над 11 милиона заглавия, много от които бяха контрабандни версии, лишени от защита на авторските права.

Двамата бяха арестувани в Кордоба, Аржентина, по искане на САЩ на 3 ноември. Американското правителство деактивира и конфискува публичния сайт Z-Library по същото време. Наполски и Ермакова са изправени пред обвинения в нарушаване на авторски права, пране на пари и измама.

Както обяснява TorrentFreak, не е ясно колко важни са Ермакова и Наполски за дейността на Z-Library. Въпреки че обвиненията обхващат само дейност, започваща през януари 2018 г., помощник-директорът на ФБР Майкъл Дрискол каза, че двамата са управлявали пиратски сайт от „повече от десетилетие“. Z-Library все още е достъпна в тъмната мрежа и отговаря на имейли.

Присъствието на пиратската библиотека в социалните медии допринесе за нейното унищожаване. Ars Technica отбелязва, че Гилдията на авторите на САЩ се оплака на Службата на търговския представител на Съединените щати, след като хаштагът #zlibrary започна да се налага в TikTok с над 19 милиона гледания. Студенти и други потребители рекламираха Z-Library като начин да получат безплатно учебници и други учебни материали.

Както при много спирания на пиратски сайтове, това вероятно няма да бъде постоянен удар. Гилдията на авторите посочи алтернативи като Libgen, когато подаде жалбата си, а самата Z-Library продължава в ограничена форма. Това обаче е голяма победа за лагера срещу пиратството и предполага, че други пирати на цифрови книги могат да бъдат изправени пред подобни правни действия.

Снимка: Unsplash

Виж още: Тонове човешки боклук замърсяват Марс след 50 години проучвания