Новият закон, който изисква от руските блогъри да се регистрират като медии и да се третират като такива влезе в сила вчера.
Първоначално подписан от президента Владимир Путин през май тази година, той важи за всички блогове, които успяват да съберат повече от 3000 уникални потребители на ден. Ако отговаря на това "условие", сайтът вече се брои за медия.
Според новите правила, всички блогове, които влизат в законовата рамка, трябва да се регистрират в държавните администрации. Физическото местоположение на авторите няма никакво значение за закона - ако блогът се списва на руски и таргетира руска аудитория, той трябва да се съобразява с правилата или го грози забрана за достъп от територията на Русия.
На блогърите вече е забранено да използват нецензурен език или да продуцират материали, които подбуждат критика от страна на онлайн аудиторията. От тях се очаква и да проверяват всеки един материал, който намира мястото си в сайта.
Ако блогърите нарушат закона, ги грози глоба в размер от 10 000 до 30 000 рубли (280 - 840 долара).
Припомняме ви, че руският парламент наскоро одобри законопроект, който изисква от уебсайтовете, събиращи информация относно руски граждани, да я съхраняват на територията на страната. Това може да означава забрана за достъп и опериране на големи компании.
В списъка със забранени сайтове може да влязат и социалните мрежи Facebook, Twitter, Pinterest и гигантът Google, които разполагат сървърите си навсякъде по света. И още - новият закон иска от компаниите да спрат изпращането на данните извън Русия, освен ако те не се съгласят с опеределени условия, които държавата има. Той ще задължи интернет доставчиците да блокират достъпа на потребителите до "забранените" сайтове докато въпросите компании не се подчинят на регулациите.