По-рано този месец Samsung Electronics обяви, че прекратява отношенията си с китайския доставчик на части Dongguan Shinyang Electronics, след като от доклад на China Labor Watch стана ясно, че компанията взима на работа малолетни работници.
Допълнителното разследване на китайските власти разкрива, че Dongguan Shinyang не е наемала директно деца на работа, а това действие е извършено от външна агенция за набиране на служители.
"Samsung е решила все пак да предприеме мерки срещу Dongguan Shinyang и да държи доставчика отговорен за неадекватния контрол на външните фирми в съответствие с политиката за "нулевата толерантност" на Samsung", заявяват от корейския гигант.
Това технически означава, че вината е във външната фирма и Samsung отново се връща към поръчките на части от Dongguan Shinyang. Като част от своето неодобрение към порочната практика Samsung намалява с 30% поръчките на части от китайския доставчик, пише The Verge.
Това решение някак не кореспондира с политиката за "нулева толерантност" към подобни практики, защото реално няма значение кой е наел неправомерно децата на работа. Най-важното в случая е, че те работят във фабрика, доставяща части за Samsung, и 30% по-малко поръчки реално може да изпратят лошо послание към другите китайски доставчици. "Ако те (доставчиците, бел. ред.) наемат сезонно деца от външни фирми, няма да имат проблем да задържат клиенти като Samsung", алармира The Verge.
Напомняме, че натискът върху Samsung заради малолетни работници расте от няколко години насам. През 2012 година China Labor Watch обяви, че седем деца под 16 години работят в една от китайските компании доставчици за корейския гигант.
Използването на детски труд не е рядкост в Китай. Други мултинационални технологични компании като Apple също бяха замесени в подобни скандали заради откритите малолетни работници в доставчика Foxconn.