Сигурно сте чували фразата “Децата са бъдещето на света”. Макар тя да е вярна, бих казала, че активната промяна във всеки аспект на световното развитие в момента е в ръцете на едни малко по-възрастни и узрели личности. Хората над 20. Които не само имат идеите, но и познанията да осъществят тези идеи. Именно в тяхна чест бива изготвян престижният списък на списание Forbes - “30 под 30”.

Тази година в него влизат 300 млади предприемачи, иноватори и ярки умове, с висок принос към световното изкуство, развлечение, финанси, индустрия, право и политика, медии, търговия на дребно и електронна търговия, наука и здравеопазване, социално предприемачество и, разбира се, технологии. Във всяка от 10-те категории влизат по 30 души под 30 години, между които тази година е отредено място на седем българи и техните идеи. Ето кои са те:

 

Роси Митова - Farmhopping

 

29-годишната Роси, която влиза в списъка за най-вдъхновяващите Социални предприемачи за годината, е съосновател и изпълнителен директор на платформата Farmhopping. Тя дава възможност на потребителите да пазаруват стотици продукти директно от малки български ферми, а на фермерите - честно заплащане за труда им. Фирмата не разполага със собствен склад и всеки поръчан продукт идва директно от производителя в рамките на 48 часа - гаранция за свежестта, качеството и екологичното му производство. Едно от условията за фермер да предоставя продукцията си през платформата е да не използва пестициди, консерванти и подобрители и да следва изискванията за устойчиво земеделие.

Платформата стартира като стартъп проект на трима приятели - Роси Митова, Михаил Станчев и Руслан Вакрилов. В основата му стои идеята за подкрепянето на природосъобразното фермерство в национален и световен план, чрез елиминиране на посредника, представляващ дистрибуторите, за да се намалят цените на стоките за крайния потребител, докато междувременно производителят получава чистата си печалба. Свързвайки производителите директно с потенциалните им клиенти, Farmhopping успява да постигне именно това - да насърчи развитието на устойчивите ферми както чрез чисто финансови способи, така и чрез солиден канал за обмяна на полезна информация за природосъобразното фермерство между фермери, любители на природата, фенове на органичната храна и граждани с еко-ориентирано мислене.

Регистрацията в платформата е напълно безплатна, като поръчката си можете да получите директно у дома или през някои от кооперативите, работещи с Farmhopping, между които са Betahaus София и Културен център G8.

 

Александър Найденов - PaperHive

 

 

Следващото българско попълнение в “30 под 30” в категорията Социално предприемачество е 26-годишният Александър Найденов. Той е един от съоснователите на немската платформа за научни изследвания PaperHive, позволяваща на учени и ентусиасти от цял свят да обменят идеи, опит и да участват в мащабни дискусии. Един от най-големите й плюсове е лесната й интеграция в цялостния процес на научно изследване чрез инструментите й за събиране на данни и водене на бележки, като междувременно дава публичен достъп до оригиналния текст на изследването за членовете на платформата. Всеки подобен изследователски текст, както и богатата библиотека от научни разработки, наброяваща към момента 14 млн. книги, имат CC-BY-4.0 лиценз, осигуряващ дивиденти за оригиналния автор в допълнение към възможността за свободно ползване. От миналото лято компанията си партнира и с едно от най-големите издателства на научна, техническа и медицинска литература - Elsevier.

Александър се занимава основно с бизнес развитието на платформата, като отделя време и на платформата за Социално предприемачество Where Ideas Find Their Home, на която също е съосновател.

 

Основателите на Враца Софтуер Общество


 

В списъка “30 под 30” за Социално предприемачество тази година на една позиция са поставени тримата основатели на "Враца Софтуер Общество" - безплатната академия за обучение на IT специалисти в град Враца. Илиян Димов (29), Емилиан Кадийски (29) и Теодор Костадинов (23) създават организацията с идеята да осигурят качествено програмистко образование, като междувременно създават стабилна IT общност в един от най-бедните региони в България и Европа. Основният обучителен курс е 9 месеца, като организацията често организира и странични безплатни събития.

През 2016 г. “Враца Софтуер Общество” получиха финансиране по програмата Google RISE Awards, за да продължат работата и развитието си.

 

Константин Рангелов - Dronamics

 

Един от братята Рангелови, основали Dronamics, влиза в класацията на Forbes в категорията “Индустрия” заради работата си по проекта. Стартъпът Dronamics разработва карго дронове с големината на автомобили за пренос на стоки по целия свят. Изобретението има потенциала да намали цената на пренос на карго по въздуха, като междувременно спести време и човешки ресурси. Изобретението печели на Константин (25) и брат му Свилен голямата награда в едно от най-големите европейски стартъп състезания Pioneer Challеnge 2015. Идеята им и потенциалът й за осъществяване донесоха на двамата българи дори прозвището “следващите братя Райт”.

 

Кико Костадинов - моден дизайнер

 

Последното българско лице в “30 под 30” е с множество изяви в световните модни среди и влиза в списъка на Forbes в категорията “Изкуства”. На 27 години Кико вече има собствена модна линия и няколко мащабни колаборации зад гърба си. В момента той е творчески директор на Mackintosh и мозъкът зад новата модна линия на компанията, Mackintosh 0001, която ще бъде представена на Парижката седмица на модата през 2017 г.

Последната колекция на Кико, Stussy x Dover Street Market New York Collection, представлява оригинален подход към мъжките униформи и работно облекло. Дрехите са вдъхновени от емигрантската история на семейството на Кико, като съчетават елементи от традиционни японски облекла и български камуфлажни тъкани в нестандартни кройки и оригинални силуети. Колекцията ще излезе в продажба тази година ексклузивно в магазините Dover Street Market в Лондон, Ню Йорк, Токио и Пекин.

Веселин Ханджиев от Black Sea Games за новото начало и добрия стар хардкор гейминг

Тагове: