Последното десетилетие на световната поп култура се определя от едно нещо: незабавен и нарастващ достъп до данни. Най-голямата промяна е, разбира се, преминаването от старомодни клетъчни телефони към смартфони, предоставящи на потребителите във всяка географска и икономическа ниша достъп до богатството на интернет, където и да отидат. Неотдавнашен аналитичен доклад постави тази културна промяна в ясен фокус: половината от хората на планетата сега притежават смартфон.

Това твърди Strategy Analytics, която посочва, че към началото на 2021 г. 50% от хората на Земята имат личен смартфон. Промяната е драматична. От 1995 до 2005 г., в ерата на PDA устройствата, свързани в мрежата, и ранните смартфони с Windows Mobile и Palm OS възприемането им бавно преминава от нула до по-малко от пет процента. Можете да видите ясна промяна през 2007 и 2008 г., в началото на ерата на iPhone и Android. Между 2010 и 2011 г. графиката започва рязко да се извива, тъй като по-евтините модели стават достъпни за повече хора и тъй като по-използваемите 3G мрежи започват да се разширяват по целия свят.

От 2016 г. нататък пазарът започва леко да се насища, като настоящият темп на растеж показва, че скоро няма да видим този вид експлозивно възприемане. Въпреки това показаната статистика е почти шокираща, като се има предвид, че общото световно население включва деца, които са твърде млади и финансово зависими, за да притежават телефон от какъвто и да е вид, както и голяма част от възрастните хора, които не се интересуват от смартфони.

Тази метрика е вълнуваща, когато се разглежда като пример за човешката връзка. Смартфоните са относително евтини (поне ако искате да бъдат), преносими, лични и изискват само малко количество електричество в сравнение с лаптопите или настолните компютри. Това ги прави полезни за хората дори без надежден достъп до електричество или други услуги, които понякога приемаме за даденост. Statista твърди, че процентът на глобалното население с достъп до интернет от всякакъв вид е достигнал над 50%, започвайки през 2019 г., несъмнено свързано с разпространението на смартфоните.

Показателно е, че процентът на новите потребители в развиващите се страни нараства по-бързо, тъй като разпространяващите се мрежи и смартфони демократизират достъпа до данни. Докато развиващият се свят все още изостава доста от по-богатите страни, когато сравняваме достъпа на населението до интернет, тази пропаст бързо намалява.

Снимка: Pikrepo

Виж още: Америка може би е открита от хората 10 000 години по-рано, отколкото се смяташе досега