Както мнозина вече са свикнали да използват услуги за изкуствен интелект в облака като ChatGPT, ако компании като Microsoft постигнат своето, скоро ще живеем в ерата на персоналните компютри с изкуствен интелект. Макар че това бъдеще може да накара някои хора да бъдат разбираемо скептични или, още по-лошо, да се чувстват неудобно, председателят и главен изпълнителен директор на AMD д-р Лиза Су е "абсолютно сигурна", че с времето всеки ще иска компютър с изкуствен интелект.

Истината е, че зората на AI PC вече е настъпила, като най-добрите геймърски лаптопи вече разполагат с невронни процесори (NPU) за подобряване на локалните натоварвания с ИИ. В момента обаче на пазара има само четири настолни процесора, оборудвани с NPU, но не би трябвало да мине много време, преди да се появят още от AMD и Intel.

"С усъвършенстването на технологията съм абсолютно сигурна, че всеки ще иска компютър с изкуствен интелект", твърди Лиза Су в интервю за CNBC по време на South by Southwest (SXSW). Тези коментари идват малко след интервю на сцената на конференцията, в което Су говори по-задълбочено за изкуствения интелект.

"Бих искала всеки да има компютър с изкуствен интелект", казва Лиза Су по време на основната лекция Fireside Chat на SXSW. "Това няма да се случи тази година, но ще започне тази година и през следващите няколко години ще го видите във всички продуктови портфолиа."

Какво изобщо е компютър с изкуствен интелект?

Су го определя като "идеята, че всеки може да има свои собствени възможности за изкуствен интелект", като конкретно има предвид възможността за локално стартиране на приложения за изкуствен интелект вместо облачни услуги като ChatGPT или DALL-E. Тя подчертава, че ако разполагаме с персонален компютър с изкуствен интелект, всички ние ще станем "по-продуктивни" в резултат на това и стига дотам да твърди, че "компаниите, които се научат да използват изкуствен интелект, ще спечелят пред компаниите, които не използват изкуствен интелект".

Въпреки че Су е силно заинтересована да види как компютрите с изкуствен интелект се развиват, тя признава, че изкуственият интелект в сегашната си форма има своите недостатъци. "ИИ не е съвършен, всички ние се учим в движение. Всеки ден научавам нови неща за това, което технологията може да направи."

Това показва, че разбирането ни за това как ИИ може да се използва за подобряване на съществуващите инструменти или методи на работа, независимо дали става въпрос за работа или забавление, е в сравнително начален стадий. В края на краищата подобни на задвижваните от ИИ ъпскейлъри като DLSS съществуват едва от пет години, докато основните куриози като GPT-4 са още по-млади, тъй като езиковият модел превзе света едва миналата година. Въпреки това ИИ не показва признаци на скорошно изчезване.

Снимка: Unsplash

Виж още: Каква операционна система се използва в Космоса?