Според Дейвид Фабер, известен финансов журналист и анализатор на пазарни новини, Илон Мъск е провел неотдавна среща с големи инвеститори в xAI в опит да набере десетки милиарди долари. Мъск изглежда е очертал набирането на средства като начин за определяне на подходяща стойност на компанията, въпреки че анализаторът твърди, че парите могат да бъдат похарчени и за суперкомпютъра Colossus 2 на xAI, който разполага с един милион графични процесора.

„Мъск е цитиран да казва, че ще "поставим правилна стойност на компанията" по отношение на xAI и - и това е спекулация - че ще постигне голямо увеличение на мощността", казва Фабер. "Не забравяйте, че първоначално говорих за 6 млрд. Това ще бъде далеч над тази сума. Може би ще се получи повишение от нещо като 25 млрд. долара за стойност, която може да се твърди, че е между 150 и 200 млрд. долара. Това е спекулация, но това е един вид разговорът, който ще се води в последно време във висшите кръгове около Мъск".

Основните разходи на xAI са за суперкомпютърни клъстери за обучение на още по-усъвършенствани модели на изкуствен интелект, които след това се използват за печелене на пари. Понастоящем xAI разполага със своя суперкомпютър Colossus с 200 000 графични процесора Hopper H100 и H100 на Nvidia, но според Фабер Мъск се готви да изгради Colossus 2 с един милион графични процесора. Очевидно затова компанията се нуждае от пари. Тя обаче се нуждае от значително повече, отколкото предполага Фабер.

Един милион графични процесори Nvidia Blackwell B100 или B200 ще струват от 50 до 62,5 милиарда долара в зависимост от сделката, която Илон Мъск ще успее да сключи с Nvidia и нейните партньори. Останалата инфраструктура (сграда, сървъри, мрежово оборудване, охлаждане и т.н.) ще струва приблизително същата сума, така че се очертава обща сума от 100 до 125 млрд. долара. Дали Мъск ще успее да ги събере в разумен срок, предстои да разберем.

Но xAI на Мъск със сигурност не е единствената, която търси огромно финансиране за центрове за данни с изкуствен интелект от следващо поколение. Например главният изпълнителен директор на Broadcom, който разработва процесори за изкуствен интелект по поръчка на големи доставчици на облачни услуги като Google и Meta, заяви в края на миналата година, че очаква до 2027 г. в центровете за данни с изкуствен интелект от следващо поколение да бъдат разположени около един милион процесора за изкуствен интелект. Въпреки че някои очакваха нуждата от изчислителна производителност в ИИ да намалее, тъй като компаниите възприемат по-ефективни начини за обучение на модели и доставка на отговори и съдържание, изглежда, че Мъск не е от тези хора.

Снимка: Unsplash/Hennessey

Виж още: Bloom Soirée: където пролетта, цветното и красивото се срещат