В неделя Sony Pictures Entertainment е поискала от определени медийни организации да спрат публикуването на информация, получена от изтеклите хакнати документи, които бяха публикувани миналата седмица, казват от три медийни групи, цитирани от Ройтерс.
The New York Times, The Hollywood Reporter и Variety публикуваха днес материали, в които обясниха, че са получили писмо от Дейвид Бойес, адвокат на Sony, с което той иска да спрат да отразяват информация, получена от тези документи, както и моменталното им унищожение.
В писмото пише още, че студиото "не се съгласява да притежавате, разглеждате, копирате, публикувате, качвате, сваляте или ползвате" тази информация, пише New York Times.
Говорител на Sony е отказал коментар по повод публикуваните материали на медиите.
Ейлийн Мърфи, говорител на New York Times, каза в изявление: "Всяко решение дали и как да използваме информацията се взима на базата на важността на новината и въпросите как тя се е появила, както и кой има достъп до нея".
Говорител на Бойес потвърди, че той е изпратил писмото до определени медийни организации от името на Sony, но отказа да коментира в детайли.
Миналата седмица хакерската група, наричаща себе си Guardian of Peace (GOP), хакна сървърите на холивудското студио, след което публикува огромно количество документи, съдържащи информация относно заплати на служители, финансови данни, маркетингови планове и договори с бизнес партньори.
Sony от своя страна твърдят, че зад хакерската атака стои Северна Корея. Основен аргумент на компанията в полза на тази хипотеза, е силното недоволство, което лидерът на страната изяви по отношение на "The Interview". Филмът на Sony, чиято премиера ще бъде тази Коледа, е фокусиран върху опит за убийството на Ким Чен Ун, а лидерът го определи като "военна заплаха".
Благодарение на хакерската атака в мрежата изтекоха и пет филма на Sony. Един от тях е "Гняв" с Брад Пит. Списъкът с другите включва “Annie”, “Mr. Turner”, “Still Alice” и “To Write Love on Her Arms”.
Централната информационна агенция на Северна Корея пък съобщи, че страната е съгласна с атаката, въпреки че отрича всякакво участие в нея.
Друга част от атаката са и части от имейли, изпращани от един от президентите на компанията Ейми Паскал, която се е пошегувала за расата на американския президент Барак Обама. След вдигнатия медиен шум и публични обвинения в расизъм, Паскал се извини за "неподходящите и неуместните" имейли.
Някои медии като The Verge решиха да опишат мотивите си за отразяването на новината в отделен материал. Емили Йошида, редакторът от медията, отговарящ за развлекателната индустрия, публикува статия, озаглавена "Защо отразяваме изтеклата информация от Sony". В материала Йошида пише, че след като една информация бъде оповестена публично, тя става неутрална.
"Ако някой забрави един iPhone в бар и някой друг каже това на някой блог, това е част от правенето на бизнес с устройство, което има подобна аура. Ако репортер чуе шеф на студио да обяснява в Starbucks, че не може да накара Леонардо ДиКаприо да участва във филма й, то използването на тази информация ще бъде последица от немарливото й опазване."
"Тъй като знаехме, че дузина репортери в Ню Йорк и Лос Анджелис ровят в същите данни, в които и ние, преценявахме всяка история сама по себе си, без значение от къде е дошла. Записки на студиото за Chappie: струва ли си? Сценарий на Underworld 5: струва ли си? Разкритието, че Sony и Филмовата асоциация на Америка (MPAA) работят от години върху тайна кампания за връщането на SOPA, този път с по-добър PR: струва ли си?"
"Тук не става дума за това дали Sony заслужава да бъде жертва на кибертероризъм, а за ценността на това, което сме научили, което надделява над това как сме го научили", пише още Йошида.
Прочетете: Хакерски атаки: Sony Pictures преустановява снимки