В понеделник правителствени и технологични лидери се събраха във френската столица за дългоочакваната двудневна среща на високо равнище за изкуствения интелект.
В 125-годишната зала "Гран Пале" в Париж, Франция беше домакин на известни технологични шефове като главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман и световни лидери, сред които вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс.
Макар че има няколко определени теми за срещата, една от основните точки на разговор ще бъде китайската компания за изкуствен интелект DeepSeek, която разтърси света на изкуствения интелект, като пусна на пазара фундаментален модел, който е по-евтин и по-енергийно ефективен - според нея.
Кой ще бъде там?
Сред технологичните лидери, които присъстват, са и Сундар Пичай от Google, главният изпълнителен директор на Anthropic Дарио Амодей, така наречената „кръстница на ИИ“ д-р Фей-Фей Ли, един от „кръстниците на ИИ“ Ян Лекун и Артур Менш, главен изпълнителен директор на френския лидер по ИИ Mistral AI.
Не е ясно дали главният изпълнителен директор на DeepSeek Лианг Уенфън ще присъства. От световните лидери ще присъстват ръководителят на ЕС по въпросите на технологичния суверенитет Хена Вирккунен, както и министър-председателят на Индия Нарендра Моди.
Компании като Nvidia, Mozilla, IBM и други също ще бъдат на срещата.
Основни теми
За разлика от Срещата за безопасност на ИИ в Обединеното кралство, френската среща за ИИ, официално наречена Среща на високо равнище за действие в областта на ИИ, няма да се фокусира толкова върху обречеността на ИИ технологиите. Вместо това тя има за цел да разгледа възможностите на ИИ, например за лечение на болести или за улесняване на живота на хората.
Официалните теми включват ИИ в обществен интерес, глобално управление на ИИ, бъдещето на труда и иновации и култура. Ще бъде поставен акцент и върху устойчивостта. Технологията за ИИ с отворен код ще бъде ключова тема след успеха на DeepSeek в този начин на работа.
Европейският подход
Докато светът ще наблюдава как Китай и САЩ правят огромни инвестиции в разработването на технологии за изкуствен интелект в това, което изглежда като глобална надпревара в областта на изкуствения интелект, вниманието ще бъде насочено и към пътя, който ще поеме Европа.
Очаква се регулацията да бъде силен акцент в разговора, тъй като на 2 февруари влязоха в сила първите разпоредби на Акта на ЕС за изкуствения интелект, който включва мерки като забрана на сканирането в социалните мрежи, на извличането на материали от интернет или видеонаблюдението за бази данни за разпознаване на лица и на вредните манипулации, базирани на изкуствен интелект.
Тъй като правилата на ЕС постепенно влизат в сила, до август ще започнат да се прилагат задължения за прозрачност за моделите на ИИ от компании като ChatGPT, които ще изискват повече разкриване на данни за обучение.
Около 3 милиона европейски предприятия използват технологии с изкуствен интелект. Това е цифра, която е на път да изпълни цифровите амбиции на Европа, заложени в инициативата на Европейската комисия „Цифрово десетилетие“.
Снимка: Unsplash
Виж още: Неофициално безплатно приложение ускорява работата на Windows 11 и 10, като премахва нежелан софтуер