Службата за авторско право на САЩ за пореден път отрече опит за налагане на авторско право върху произведение на изкуството, създадено от система с изкуствен интелект. Д-р Стивън Талер се опита да защити авторски права върху произведение на изкуството, озаглавено A Recent Entrance to Paradise, като твърди във второ искане за преразглеждане на решение от 2019 г., че изискването на регулатора за „човешко авторство“ е противоконституционно.

В последното си решение агенцията прие, че работата е създадена от AI, който Талер нарича Creativity Machine. Мъжът подаде молба за регистриране на произведението като „волнонаемна работа от собственика на Creativity Machine“.

От службата обаче казаха, че действащият закон за авторското право предлага защита само на „плодовете на интелектуалния труд“, които „се основават на творческите сили на [човешкия] ум“. Като такова, защитено с авторски права произведение, „трябва да бъде създадено от човешко същество“ и офисът казва, че няма да регистрира произведения, „произведени от машина или просто механичен процес“, които нямат намеса или творчески принос от човешки автор.

Агенцията заяви, че Талер не е успял да предостави доказателства, че A Recent Entrance to Paradise е резултат от човешко авторство. В него също така се посочва, че не е успял да убеди регулатора „да се отклони от вековната юриспруденция за авторското право“ – с други думи, да промени правилата.

В решението се отбелязва, че съдилищата на няколко нива, включително Върховният съд, имат „равномерно ограничена защита на авторските права за творения на човешки автори“ и че по-ниските съдилища „многократно са отхвърляли опитите за разширяване на защитата на авторското право върху нечовешки творения“, като например за снимки, направени от маймуни.

Талер подложи на изпитание законите за авторското право и патентите в редица страни. Той се е опитал изкуствен интелект, наречен DABUS, да бъде признат за изобретател на два продукта в патентни заявления. Службата за патенти и търговски марки на САЩ, Службата за интелектуална собственост на Обединеното кралство и Европейското патентно ведомство отхвърлиха заявките, тъй като приписваният изобретател не е бил човек. Подадени са жалби срещу тези решения на такива ведомства в Австралия и Германия.

Миналата година обаче съдия в Австралия постанови, че изобретенията, създадени от AI, могат да отговарят на изискванията за патентна защита. Южна Африка предостави на Талер патент за един от продуктите миналата година и отбеляза, че „изобретението е генерирано автономно от изкуствен интелект“.

Снимка: Pikrepo

Виж още: QR кодовете могат да навредят на вашите устройства