Доналд Тръмп вече официално е 47-ият президент на САЩ, след като изпълняваше длъжността от 2017 до 2021 г. Наред с други заинтересовани страни технологичните лидери побързаха да реагират на победата на Тръмп и изпратиха своите най-сърдечни поздравления.
Президентът на Съединените щати има контрол върху почти всичко в страната, особено върху регулациите и тарифите. По време на неотдавнашната си президентска кампания Тръмп многократно заяви, че ще намали регулациите за компаниите и ще наложи мита върху вносните стоки, за да помогне на американските предприятия да останат конкурентоспособни спрямо своите китайски или корейски съперници.
Голяма част от първия мандат на Тръмп също се въртеше около тарифите и разпалването на търговска война с Китай. През 2018 г. Тръмп дори се нарече „Човека с тарифите“. Отново по време на митинг в Латроуб, щата Пенсилвания, през октомври той заяви: „Тарифа е най-красивата дума в речника. По-красива е от любовта, по-красива е от уважението“.
Както изглежда, митата и тарифите са важна част от икономическия план на Тръмп за следващите четири години. Твърди се, че той планира да наложи 10 - 20% данък върху вносните стоки в САЩ, като данъкът може да нарасне дори до 60% за стоки, произведени в Китай.
Що се отнася до технологичните компании, въздействието и последиците от налагането на 60-процентно мито върху вносните стоки от Китай може да са значителни. В момента Apple и Google произвеждат водещите си телефони в Китай и въпреки усилията за разширяване на фабриките в страни като Индия и Виетнам, Китай все още доминира във веригата им за доставки.
Изключването на Китай от веригата за доставки на големи технологии може да отнеме години и да струва милиарди долари допълнителни инвестиции. В допълнение към това главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук вече заяви, че производството на смартфони в Китай не е заради евтината работна ръка, а заради квалифицираните работници, които трудно се намират другаде. По-късно Илон Мъск също подкрепи това твърдение.
Доналд Тръмп ще влезе в Белия дом през 2025 г. и налагането на мита може да бъде една от първите му заповеди. Първата последица от подобна заповед е, че цената на електрониката ще се повиши значително за потребителите в САЩ. Например iPhone 16 за 799 долара може да струва над 1200 долара. Същото важи и за телефоните Google Pixel и Samsung Galaxy.
Високите тарифи могат да насърчат и големите технологични компании да преместят заводите си в САЩ. Apple и TSMC вече започнаха да произвеждат чипове за iPhone в Аризона, което може да проправи пътя за iPhone „Проектиран от Apple в Калифорния, сглобен в [произволен град в САЩ]“.
Снимка: Unsplash
Виж още: Пътуването в Космоса уврежда астронавтите на клетъчно ниво