YouTube, Facebook и други големи интернет компании използват автоматизирани системи за откриване и отстраняване на терористично съдържание, твърди Ройтерс. Преди това технологичните гиганти са разчитали основно на доклади на потребителите за екстремистки видеоклипове, които се преглеждат от хора и се изтриват.

Източниците на Ройтерс не уточняват как работят автоматизираните системи и каква роля играят хората в този процес.

Един от начините, по-които работят автоматизираните системи, може да бъде чрез идентифициране на „лоши“ заглавия на клипове, както и такива, които подбуждат към насилие и разпространяват екстремистка пропаганда. Те правят това чрез сравняване на уникални цифрови идентификатори, или "хешове". Един добър пример за работеща система от този тип е тази на Microsoft за откриване на детско порно - програмата PhotoDNA.

Източниците на Ройтерс заявяват, че не се говори за тези проекти, защото има притеснения, че терористите ще разберат как работят автоматизираните системи за блокиране на съдържание и това ще доведе до проблеми. Компаниите също така са предпазливи по отношение на натиска от националните правителства, за да не се ползват системите за цензуриране на критици и противници.

Google, Facebook, Twitter и други големи играчи в бранша явно обсъждат различни начини за борба с нарастващия брой на протерористични мнения в своите интернет страници. Неотдавна Twitter трябваше да забрани 125 000 потребители, а един тийнейджър дори беше осъден на 11 години затвор за популяризиране на про-ISIS профил в Twitter.

 

Източник: Engadget

 

Прочетете и това: Brexit ще окаже сериозно влияние върху технологичната индустрия във Великобритания и ЕС