Стана ясно, че производителите на смартфони и асоциациите, представляващи технологичните компании в Индия, са се съгласили да приемат USB-C като стандартен порт за зареждане на телефони, лаптопи и таблети. Според The Economic Times правителствени служители са потвърдили споразумението след среща на междуведомствена работна група за обсъждане на въпроса.
Съобщава се, че заинтересовани страни от индустрията, включително Samsung, Apple и производители на компютри като HP, Dell и Lenovo, са присъствали на срещата. Изпълнителен директор на индустрията потвърди, че Apple не се противопоставя на преминаването към USB-C като общ стандарт за зареждане. Производителят на телефони от Купертино ще бъде една от най-засегнатите марки, когато USB-C стане задължителен. Неговите телефони и някои iPad модели в момента разчитат на собствения Lightning порт, а част от приходите на компанията идват и от продажбата на Lightning аксесоари.
Няма потвърдена времева линия за това кога Индия ще наложи USB-C на всички устройства, но анонимен ръководител от индустрията каза, че това ще се случи, след като промяната влезе в сила в Европа.
Миналия месец Европейският съвет даде окончателно одобрение на своята инициатива за общо таксуване. Той изисква всички електронни устройства да приемат USB-C зареждане до есента на 2024 г. в опит да намалят електронните отпадъци и да помогнат на потребителите да спестят пари. На лаптопите е даден удължен срок за приемане на стандарта до пролетта на 2026 г.
Последствията от това, че Индия следва стъпките на Европа, за да изисква USB-C зареждане на всички устройства, могат да бъдат доста значителни. Това е вторият по големина пазар на смартфони в света, така че ако страната стандартизира порта за зареждане, това може да намали шансовете за специфични за региона разлики в зареждането.
Въпреки това все още има време мандатът на ЕС да влезе в сила. Ще трябва да изчакаме и да наблюдаваме как ще се развие всичко и дали повече страни ще последват примера, за да се присъединят към инициативата за общо зарядно устройство.
Снимка: Unsplash
Виж още: Каква операционна система се използва в Космоса?