Закачам се леко със заглавието, признавам! Митовете и „градските легенди“ нямат нищо общо с пролетта, която пък… ще разберете от какво зависи малко по-надолу. Този списък със сигурност далеч не е пълен, като може би голяма част от митовете са ви добре известни. Дали са верни или не обаче? Явно е любопитно и за много други хора.


Научнопопулярният сайт Livescience наскоро проведе интересна анкета сред своите читатели, чиято основна цел бе да изясни кои са най-разпространените митове, както и да уточни дали в тях се съдържа някаква истина или не. След като списъкът с най-разпространените заблуждения на читателите е съставен с гласуване, журналистите от сайта се обръщат за помощ към известни учени от различни области с молба за коментар към тях. Ето ги накратко.

 

Кокошката може да живее без глава

Истина. На практика за около 1-2 минути след като главата на кокошката е отрязана, тя все още „живее“. Животното може да тича и дори да опита да излети! Този факт може да се обясни с това, че понякога, въпреки че е загубила главата си, кокошката запазва част от мозъчния ствол, отговорен за повечето рефлекси. Доказан факт е, че при един такъв случай обезглавената птица е живяла в продължение на цели 18 месеца! В интернет можете да намерите десетки такива случаи, като например легендата за петела Майк, живял цели 4 години без глава, превръщайки се в атракция и носейки на собственика си хиляди долари годишна печалба. Само че този случай не е съвсем доказан.
След потвърждаването на този мит вероятно ще разберете и произхода на фразата „безмозъчна кокошка“. Всъщност главата на тези птици невинаги е нужна, за да може тя да живее.

 

Завихрянето на водата в южното полукълбо на Земята е в обратната посока спрямо тази в северното полукълбо

Мит. Може би сте гледали редица видеа в youtube, където умели манипулатори, живеещи на Екватора, демонстрират как на разстояние от само десетина метра въртенето на водата при изтичане от дупка променя посоката си (по посока на часовниковата стрелка и обратно). Тези хитреци използват различни трикове, за да накарат водното завихряне да бъде в една или друга посока. Истината е, че скоростта на въртене на Земята не е достатъчна, за да повлияе на направлението на водния ток дори в най-малката раковина.
Можете да изпробвате това и сами, ако ви се занимава да пускате водата да тече през различни раковини. Посоката на завихряне ще зависи единствено от релефа и формата на раковината, а не от някакви глобални причини.

 

Мозъкът на човека работи едва на 10% от възможностите си

Мит. Това заблуждение е доста старо – почти на 100 години. За щастие или… може би за нещастие това е невярно. Данните от проведени магнитнорезонансни изследвания на мозъка нагледно демонстрират, че по-голямата част от кората на главния мозък е активно действаща през живота на човека. Нашите глави се „трудят“ дори когато спим! Така че да вярвате в думите на „лъжепророци“, обещаващи чудеса в бъдеще, когато потенциалът на човешкия мозък бъде отключен и ще настъпи рай, не е много препоръчително. По-скоро те и всички ние трябва да се научим да мислим по-добре с това, което притежаваме.

 

В Космоса няма гравитация

Мит. Вероятно ви се струва доста странно, но за съществуването на тази заблуда са виновни популярните изрази „нулева гравитация“ и „безтегловност“. Гравитацията съществува навсякъде, а притегателната сила въздейства еднакво на всички хора. Космонавтите (астронавтите) в орбита се чувстват в безтегловност заради това, че на практика непрекъснато „падат“ заедно със своите кораби към Земята. Само че правят това в хоризонтална посока, а не надолу към повърхността.


Земната гравитация намалява с разстоянието, но дори в междупланетното пространство гравитация има – тази на околните планети. Теоретично дори в междузвездното пространство съществува гравитационно привличане, разбира се, много, много слабо. Освен това в Космоса, обратно на много схващания, не е пълен вакуум. Всъщност цялата Вселена е запълнена с атоми и частици – просто разстоянието между тях в „празния Космос“ е много по-голямо, отколкото на Земята.

 

 

Да изядеш кифла с мак е почти същото, като да пушиш опиум

Почти истина. Странно, но в това твърдение има голяма доза истина. Въпреки че кифлата, поръсена с маково семе, не ви доставя онези радостни минути на еуфория и опиянение, които носи наркотикът, то ако ядете кифли с маково семе, а след това ви направят контролен тест за наркотици, най-вероятно ще ви обвинят, че сте наркоман. Ако броени минути след като сте изяли, да речем, две кифли, ви вземат кръв за анализ, то тестът за наркотици ще бъде положителен.


Стотинка, хвърлена от небостъргач, може да убие човек

Мит. Обикновените монети не са толкова страшно оръжие, колкото ги представят в някои филми. Разбира се, освен ако не говорим за някаква монета с размер XXXL и тегло един килограм. Обикновените стотинки (например 1, 2, 5) са достатъчно леки и с голяма повърхност, за да изпитват голямо съпротивление, докато падат. Така че малка монетка, хвърлена от небостъргач като Empire State Building (380 метра), не може да нанесе значителна травма на човек. Така че, ако сте решили да си отмъстите на някого по този начин, по-добре…. вземете тухла!

 

Растежът на мозъчните клетки при възрастните спира

Мит. Въпреки че най-активно мозъкът на човека расте по време на ранната му възраст, то деленето на нервните клетки при възрастните не спира. Изследвания показват, че невроните успешно растат и се делят до самата смърт на човека. Така че заедно с възстановяването на нервите се повишава и нашият шанс да поумнеем… ако искаме.

 

Пилешкият бульон може да излекува настинка

Почти истина. Стопроцентово лечение на настинка с бульон е трудно доказуемо, но учените поддържат навика на възрастните да дават на децата си горещ бульон, за да укрепят организма на децата си при настинка. В горещия бульон, според изследванията, се съдържат вещества, притежаващи сериозни противовъзпалителни свойства, помагащи за спирането на разпространението на редица заболявания. Така че следващия път, когато майка ви или баба ви ви поднесе чаша горещ бульон, когато кихате, позамислете се дали да не го изпиете все пак.


Мълниите никога не попадат на едно и също място два пъти

Опасен мит! Всъщност е точно обратното. Мълниите изглежда си имат своите „предпочитания“. Всички знаят, че мълниите много по-често удрят високи места, сгради, стълбове. Още повече, ако са метални. Да се скриете под дърво, което току-що е ударено от мълния, с идеята, че „няма как тя да го удари отново“, е голяма глупост. Напротив – след като то е ударено, явно по някакъв начин ги привлича.
Високите сгради, като посочения по-нагоре Empire State Building, са удряни от мълнии (техните гръмоотводи) минимум по 25 пъти на година!

 

Мъжете мислят за секс на всеки 7 секунди

Мит. Като част от мъжката половина на човечеството ми е направо смешно да чуя, че някой вярва на подобно нещо. Разбира се, сексът и размножаването са дълбоко закодирани в нашия живот и е смешно да слагаме табута и да изграждаме стени пред нещото, което е довело всички нас на този свят. Научната проверка с тестове дали мъжете мислят на 7 секунди за секс, просто няма как да бъде проведена, но определено не е истина. Според много социологически изследвания по темата това си е голямо преувеличение.

 

Косите и ноктите на човека продължават да растат дори след смъртта

Мит. След смъртта всички процеси в организма престават да работят почти веднага. В това число влиза и растежът на косите и ноктите. Заблудата по отношение на този мит вероятно е възникнала чисто „оптично“. След смъртта на човека тялото губи много течности, кожата изсъхва, свива се и затова ноктите се оголват, а косите изглеждат по-дълги.

 

 

 

Ако вали, а вие тичате бързо, ще се намокрите по-малко

Математическа истина. Редица математически уравнения са разработени, за да се изчисли точно тази невероятна вероятност. И излиза, че твърдението е по-скоро вярно. Ако тичате бързо, вие определено рискувате да съсипете костюма си, защото предната част на тялото ви ще се намокри много силно, но задната ще е доста по-суха. А при бавно ходене и падане на киселинен дъжд рискувате косата ви да пострада. Защото тогава главата ви се мокри най-много, нали?


Ако вдигнете падналата храна за 3 секунди, то тя не се счита за замърсена

Абсурден мит. Това е толкова абсурдно, че малко хора вярват в него. Освен ако падналата храна не е опакована де… Дори в този случай са провеждани тестове и е доказано, че вредни бактерии и организми попадат върху храната с първия контакт на абсолютно всеки предмет на земята. Дори върху опакованите. А какво да кажем за… филията с лютеница, която полепва по себе си цели колонии микроорганизми? Пък вие ако искате я яжте…

 

Животните могат да предсказват стихийни бедствия

По-скоро мит. Засега достоверни факти за наличието на „шесто чувство“ при животните няма. Все пак тяхното невероятно по-развито обоняние, слух и зрение, както и вродените инстинкти помагат много повече в такива случаи, отколкото на хората, при които те са притъпени. Затова животните могат много по-бързо да определят и откриват опасности. Освен това животните имат много по-голям инстинкт за самосъхранение и няма да видите някое от тях да седи да гледа от любопитство надигащ се ураган или цунами.


При много природни бедствия загиват и много животни. Така че, дори да имат „шесто чувство“, то явно не им помага много. И все пак митът не е напълно разбит, защото по време на гигантските цунамита в последните 10-ина години са загинали изненадващо малко животни.

 

 

 

Великата китайска стена е единственият човешки обект, който се вижда от Космоса

Мит. Съществуват различни вариации на тази легенда, но всички те не са истина. Летящите в орбита космонавти могат да видят множество човешки творения, като например египетските пирамиди, големи летища, пристанища. Но ако те не знаят къде точно да гледат и търсят Великата китайска стена, е малко вероятно да я забележат случайно. Тя се открива много по-трудно от доста други обекти. Все пак ширината й е много малка, на много места е обиколена с плътна растителност и т.н. А говорим само за близка до Земята орбита. Да видите тази стена от… Луната е абсолютно невъзможно.

 

Смяната на годишните времена се случва заради промяната на разстоянието между Земята и Слънцето

Мит. Промените в разстоянието между двете космически тела са сериозни според човешките мерни единици, но не и според космическите. Промените в разстоянието много малко влияят на температурата на планетата. Истинската причина за наличието на сезоните пролет, лято, есен и зима се крие в наклона на земната ос (въображаемата линия на въртене на планетата). Промяната на този ъгъл се оказва причина за смяната на сезоните, които се усещат най-сериозно в умерените пояси.

 

 

 

Дъвката се смила в стомаха на човека цели 7 години

Мит. Разбира се, не е добре да гълтате дъвките, защото те наистина се смилат и преработват доста по-трудно от много други храни. И все пак за нашите организми няма нищо невъзможно – някои хора ядат дори стъкло и желязо, а са живи (don’t try this at home!).


Така че дъвките, подобно на всяка друга храна, се смилат успешно от вашия стомах, но това заблуждение се е появило заради загрижеността на възрастните – да не би някое дете да се задави, ако тръгне да я гълта.

Тагове: