Според ново проучване само едно питие на ден - било то и по-слаб алкохол от рода на бирата или виното - може да доведе до свиване на общия обем на мозъка. А още по-лошата новина е, че нещата се влошават с увеличаване на броя на питиетата. Проучването е публикувано в списание Nature и според него мозъкът на човек, консумиращ халба бира или чаша вино дневно, изглежда с 2 години по-възрастен в сравнение с този на негов връстник, който обаче консумира с 50% по-малко алкохол седмично. При увеличаване на консумираното количество до 3 единици алкохол дневно се наблюдава редуциране на сивото вещество, като в същото време предполагаемата му възраст нараства с 3.5 години. Според проучването мозъкът остарява с около половин година при онези, които принципно са били въздържатели, но са започнали да консумират средно по една алкохолна единица на ден. Както е известно, една алкохолна единица се равнява на 25 мл по-силен алкохол, половин халба бира или половин чаша вино. Авторът на проучването - асистентът по маркетинг Реми Дейвиет в Уисконсинското училище по бизнес към Университета на Уисконсин-Медисън, заявява, че нещата в по-дългосрочен план изглеждат още по-мрачни.

Емануела Гакиду, професор по здравни метрики във Вашингтонския университет, обаче не е чак толкова съгласна с това проучване. Според нея се разглежда много кратък период от време (едва 1 година) между отделните образни диагностики. Тя добавя: „Мисля, че това е основно ограничение на изследването, тъй като е вероятно кумулативната консумация на алкохол през целия живот да е свързана с мозъка, а не само с нивото на консумация непосредствено преди снимките“. Тя също така напомня, че „връзката между алкохола и здравето е сложна и нашето разбиране за тази връзка се развива с течение на времето“. Становището й продължава: „Въз основа на това, което знаем в момента, дали малките количества алкохол са полезни или вредни за индивида, зависи от здравословното състояние на този човек и неговия рисков профил.“ Професорът в крайна сметка заявява откровено, че има прекалено много неизвестни в проучването: „Вярвам, че има достатъчно доказателства, които предполагат, че мозъчната функция се разпада по-бързо сред тези, които не се занимават с интелектуално стимулиращи дейности, било то чрез работа или хобита“, каза тя.
„Основната ми критика е, че авторите прекомерно тълкуват резултатите от своето изследване и правят заключения, които не са непременно подкрепени от представеното в статията. Не виждам значителна тенденция в техните графики и затова не съм убеден от заключенията.“

В крайна сметка се оказва, че толкова години нямаме съвсем окончателна оценка за консумацията алкохол и всички негови почитатели винаги могат да се оправдаят с противоречивата информация. Въпреки това ние ви съветваме да го консумирате в умерени количества и най-вече: с удоволствие.

Снимки: Unsplash

Виж още: 6 години въздържание от социални медии донесоха на тийнейджър 1800 долара

Още от Social