Първото тримесечие на 2014 година е зад гърба ни и както обикновено видяхме множество нови смартфони, които ще се борят за вниманието ни през цялата година. Но за никого не е тайна, че повечето технологични анализатори и фенове все по-често се вайкат, колко скучни са станали смартфоните напоследък. Анализатори на Уолстрийт настойчиво повтарят, че Apple, Samsung, HTC, Microsoft и изобщо всички OEM производители са "обречени", ако скоро не излязат със "следващото голямо нещо“.

Стигна се до там, че анализатор от Global Equities Research каза, че на Apple й остават 60 дни да представи "iWatch", преди компанията да изчезне завинаги! Силно изказване, нали? Но като че ли има и нещо вярно в това. Разбира се, не казвам, че компании с размерите на Apple, Samsung и Microsoft ще изчезнат, това е невъзможно, поне не и в близко бъдеще.

 

Ретроспекция...

 

s

 

Поглеждайки назад във времето, виждаме, че сериозните промени в потребителската електроника и изобщо технологиите се случват веднъж на едно десетилетие. В края на 70-те и началото на 80-те години на 20-ти век, бяха представени първите персонални компютри от Apple и IBM (PC). През 90-те години бе възходът на операционната система Windows, Интернет и игралните конзоли. А в първото десетилетие на 21-ви век се появиха iPhone, Android и социалните мрежи Facebook и Twitter, които тотално преобразиха живота ни.

В момента тече четвъртата година от второто десетилетие на 21-ви век и все още не се е случила тази нова технологична революция. Някои хора смятат, че умните часовници са „следващото голямо нещо“, но аз мисля, че те не могат да последват успеха на смартфон революцията, защото са прекалено тясно ориентирани. Т.е. те ще се използват само от малък брой ентусиасти и хора, които са в крак с новите технологии.

За да използваш умен часовник, то трябва да имаш определена „smart“ култура или иначе казано, трябва да знаеш как да използваш функциите му. Смартфоните са доста по-лесни за асимилиране от масовия потребител, защото дори да не разбираш как да използваш умните функции на едно такова устройство, поне можеш да се обадиш на някого.

 

s

 

При умните часовници ситуацията е такава, че трябва да си достатъчно запознат с функциите и на двете устройства (смартфон и часовник), за да накараш системата да работи. Реално, съдейки по средностатистическия потребител, виждам, че много малко хора изобщо им се занимава да вникват в детайлите. Такъв човек не би си купил умен часовник, а когато осъзнаем, че на повечето хора не им пука за тези нови възможности, то няма как тези нови продукти да донесат новата технологична революция.

Дори и таблетите, които със сигурност са станали много популярни компютърни устройства и имат сериозни продажби, в основата си са едни „големи смартфони“. А и техният успех реално се дължи на екосистемите от приложения на Apple (iTunes) и Google (Play Store).

 

Продължава на страница 2-ра...

 

Как ще изглежда „следващото голямо нещо“?

 

Ако знаех отговора на този въпрос, със сигурност нямаше да пиша тази статия, а щях да съм доста известен, успял и богат, но не съм. Реално хората, създаващи технологични революции, са единици, което не значи, че успяват сами да направят това, но те първи палят искрата.

Къде щеше да бъде Apple без Стив Джобс? А Microsoft без Бил Гейтс? Android без Анди Рубин? Facebook без Марк Зукърбърг?

Ето защо ние ще трябва да изчакаме докато се появи следващият технологичен месия и не го казвам иронично, защото споменатите технологични лидери по-горе са имали визията за това, какво трябва да се направи. Те са накарали хората по света да ги следват неотлъчно, въпреки че в началото са гледали на тях като луди или най-малкото не са приемали идеите им сериозно.

 

с

 

В близките няколко години изглежда, че смартфоните ще останат „най-вълнуващите“ и завладяващи компютърни устройства. Мога да кажа това с известна увереност, отчасти, защото аз пиша за нови видове технологии всеки ден и виждам, че това, което генерира най-голям интерес и ентусиазъм сред вас читателите са именно новите смартфони, независимо дали става дума за iPhone 5S, Galaxy S5, HTC One (M8), или новите модели на Nokia.

Таблетите също генерират интерес, но той е доста по умерен, съпоставяйки ги със смартфоните. Пазарът на смартфони все още е изключително конкурентен и Apple, Google, Samsung, HTC и Microsoft ще се опитват да правят всичко по силите си, за да създадат най-готините и иновативни смартфони, които света някога е виждал.

Но дори днес Стив Джобс да беше жив, той също нямаше да може да повтори това, което направи с iPhone през 2007г. Смартфон пазарът е доста по зрял и точката на насищане все още не е достигната. Ще ни трябват нов тип лидери, като Елън Мъск (Tesla Motors) например, които имат по нестандартно мислене и подход, ако искаме да видим нова технологична революция.